Superkomp – najszybszy w Europie?

Oceń artykuł

Już w październiku Centrum Informatyczne Trójmiejskiej Akademickiej Sieci Komputerowej wzbogaci się o nowy klaster, czyli superszybki komputer. Na pewno będzie to najszybsza maszyna obliczeniowa w Polsce. Być może także w Europie!

Klaster to rodzaj superkomputera, w skład którego wchodzi od kilkudziesięciu do kilkuset oddzielnych komputerów połączonych przy pomocy bardzo szybkich łącz i specjalistycznego oprogramowania.

– Prędkość pojedynczego procesora jest kilka razy większa niż tych wykorzystywanych obecnie w domowych pecetach – tłumaczy Michał Białoskórski, administrator Centrum Informatycznego Trójmiejskiej Akademickiej Sieci Komputerowej. – My będziemy mieli ponad 200 takich procesorów. Dokładnie 256. Można więc sobie wyobrazić jego moc. W ślad za mocą idzie również wielkość. To siedem szaf wysokich na 2 metry i szerokich na pół metra – wyjaśnia Michał Białoskórski.

Nowy superkomputer będzie około 350 razy szybszy od swego poprzednika, który jest obecnie wykorzystywany w Centrum Informatycznym (dla zainteresowanych – tzw. teoretyczna wydajność nowego klastra będzie wynosiła 1,3 biliona operacji zmiennoprzecinkowych na sekundę).

– Pozwoli to na skrócenie czasu obliczeń naukowych – mówi Michał Białoskórski. – A także na zwiększenie dokładności symulacji. Z centrum korzysta przede wszystkim środowisko naukowe, a także studenci. Głównie fizycy, chemicy, inżynierowie oraz oceanografowie. Rocznie realizuje się tam kilkadziesiąt projektów badawczych, prowadzonych w trójmiejskich uczelniach i instytucjach naukowych, m.in. w Politechnice Gdańskiej, Uniwersytecie Gdańskim, Akademii Medycznej i instytutach PAN.

Źródło: Głos Wybrzeża

Author: jaszewski

Share This Post On

Submit a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *