Targi pełne treści – Stare Pole

Już po raz dziewiąty regionalne Centrum Doradztwa Rozwoju Rolnictwa i Obszarów Wiejskich w Starym Polu zorganizowało Targi Ogrodniczo-Nasienne. Przybyło ponad 250 wystawców. Nie tylko z branży. Oprócz ogrodników, nasienników i szkółkarzy wystawiali się pszczelarze, rzemieślnicy, gospodarstwa agroturystyczne… Miały też swoje stoiska instytucje obsługujące rolnictwo – gospodarze – Regionalne Centrum Doradztwa, Pomorska Izba Rolnicza, KRUS, zakłady ubezpieczeń…

Wchodzących na teren targów witały dwa namioty. W jednym pracownicy centrum oferowali wydawnictwa doradcze dla rolników, w drugim umieszczono wystawę płodów rolnych. Dalej była estrada i pełno stoisk upchanych na każdym centymetrze powierzchni wzdłuż ścieżek. A na ścieżkach był jeszcze większy tłok. Tradycją jest już, że staropolskie targi ściągają więcej ludzi, niż wszystkie okoliczne odpusty razem wzięte.

Targi to nie tylko impreza handlowa; to też znaczące wydarzenie kulturalne. W tym roku, oprócz zakupów, goście mogli obejrzeć wystawę poplenerową X Międzynarodowego Pleneru Malarskiego Sztum-Barlewice’2003, wystawę fotograficzną Marka Opitza „Inspiracje Niderlandami”, pokaz rzemiosła artystycznego. Były występy zespołów folklorystycznych, młodzieżowych i dziecięcych. 24 zespoły wzięły udział w konkursie piosenki biesiadnej i ekologicznej. Choć jury bardzo się pilnowało, by nie wyłonić głównego laureata, słuchacze i tak uznali, że triumfatorem był chórek Nowostawskiego Ośrodka Kultury. Zespół ten zdobył najwięcej nagród, w tym nagrodę publiczności.

Jak zwykle urządzono też punkt informacji europejskiej. Tym razem jednak budził mniejsze zainteresowanie niż w latach poprzednich. Widocznie im bliżej akcesji, tym lepiej jesteśmy poinformowani.

Dla prawdziwych mężczyzn zorganizowano konkurs rzutu podkową. Tu bezwarunkowo zwyciężył Elbląg. Elblążanie Piotr Arkabus, Władysław Kogut i Ryszard Lewczuk zajęli trzy pierwsze miejsca.

Nie zapomniano też o łasuchach. Można było skosztować potraw regionalnych przygotowanych przez uczestników konkursu „Nasze kulinarne dziedzictwo”.

– W tym tygodniu Polska Federacja Turystyki Wiejskiej organizuje w Warszawie w Pałacu Kultury i nauki wystawę „Polska wieś zaprasza”. Jedną z imprez towarzyszących będą II Kulinarne Mistrzostwa Polski gospodarstw Agroturystycznych – mówi organizator wystawy, wiceprezes federacji Krystyna Drąg.

Nie wiem jak warszawscy jurorzy, ja dałbym tytuł mistrzowski wszystkim, którzy prezentowali swe potrawy w Starym Polu.

Źródło: Głos Wybrzeża

Author: jaszewski

Share This Post On

Submit a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *