W ciągu ostatnich kilkudziesięciu lat Gdańsk, miasto o bogatej historii i unikalnym klimacie, był świadkiem wielu dramatycznych zdarzeń związanych z pożarami. Wydarzenia te nie tylko przyczyniły się do znacznych strat materialnych, ale również wpłynęły na sposób myślenia o bezpieczeństwie oraz przygotowaniach do sytuacji kryzysowych.
Każdy incydent to historia ludzkiego wysiłku, szybkiej reakcji służb ratunkowych i współpracy różnych instytucji, które dzięki swojej determinacji minimalizowały skutki zagrożeń. W artykule przybliżamy najważniejsze pożary, które wywarły istotny wpływ na życie mieszkańców Gdańska.
5 luty 2025 r – Pożar byłych Zakładów Naprawczych Taboru Kolejowego i Miejskiego
Pożar zabytkowego obiektu na Przeróbce wybuchł około godziny 13, obejmując 2/3 hal. Część dachu zawaliła się do wnętrza budynku. Z ogniem walczyło ponad 80 jednostek straży pożarnej, a mieszkańcom zalecono zamknięcie okien. Spłonęła część rowerów Mevo magazynowanych w hali. Na miejscu działały także służby wojewody i Inspekcja Ochrony Środowiska. Hala znajdowała się w rejestrze zabytków od 2002 roku.
14-18 lipca 2024 r- Pożar hali na ul. Oliwskiej
Jeden z największych pożarów ostatnich lat w Gdańsku miał miejsce w hali magazynowej przy ul. Oliwskiej 21. Ogień objął powierzchnię około 6500 m². W akcji gaśniczej brało udział ponad 130 strażaków z 60 zastępów PSP, ZSP oraz OSP. Dzięki ich wysiłkom udało się uchronić przed pożarem sąsiednie hale o łącznej powierzchni ponad 10 000 m².
14 lipca 2024 r. – Pożar hali magazynowej w Nowym Porcie
W magazynie przy ul. Oliwskiej, gdzie składowano tworzywa sztuczne, wybuchł pożar obejmujący około 5000 m². Gęsty dym był widoczny z odległości wielu kilometrów. W akcji gaśniczej uczestniczyło ponad 60 zastępów straży pożarnej. Nie odnotowano ofiar, ale ze względu na zanieczyszczenie powietrza zamknięto trzy kąpieliska w Gdańsku Brzeźnie.
26 czerwca 2019 r – Pożar hali produkcyjnej przy Trakcie Św. Wojciecha
W hali z produktami stolarskimi i meblami wybuchł pożar, który objął około 4000 m² powierzchni budynku. W akcji gaśniczej brało udział 30 jednostek straży pożarnej. Na szczęście nikt nie ucierpiał.
22 maja 2006 r – Pożar kościoła św. Katarzyny
Najstarsza świątynia w Gdańsku stanęła w płomieniach, co doprowadziło do zawalenia się dachu i poważnych zniszczeń wnętrza. Przyczyną pożaru było zwarcie instalacji elektrycznej spowodowane przez niesprawne narzędzia pozostawione przez dekarzy. Odbudowa kościoła trwała wiele lat i pochłonęła znaczne środki finansowe.
14 kwietnia 1995 r. – Wybuch gazu w wieżowcu przy ul. Wojska Polskiego
W wyniku eksplozji gazu doszło do poważnego uszkodzenia budynku mieszkalnego – całkowicie zapadła się dolna kondygnacja. Zginęły 22 osoby, a 12 zostało rannych. Budynek groził zawaleniem, dlatego podjęto decyzję o jego kontrolowanym wyburzeniu.
24 listopada 1994 r – Pożar hali widowiskowej Stoczni Gdańskiej
Podczas koncertu rockowego na którym wstępował trójmiejski zespół Golden Life w hali stoczniowej wybuchł pożar, w wyniku którego zginęło 7 osób, a około 320 zostało rannych. Przyczyną tragedii było prawdopodobne podpalenie.