Jak prawidłowo spakować paczkę?

Firmy kurierskie dokładają wszelkich starań, aby dostarczyć paczki w wyznaczonym terminie. Terminowość wykonania usługi to jednak nie wszystko. Równie ważne jest bezpieczeństwo przesyłek, o które powinien zadbać nie tylko kurier, ale i klient. Jak spakować paczkę, aby nie ryzykować uszkodzenia jej zawartości?

Pakowanie przesyłki w kilku krokach

Prawidłowo zapakowany produkt nie ulegnie uszkodzeniu ani nie zgubi się podczas transportu. Właśnie z tego powodu tak ważne jest, aby zadbać o właściwe zabezpieczenie przesyłki. Jak spakować przesyłkę kurierską, aby dotarła do odbiorcy w nienaruszonym stanie?

Odpowiednie opakowanie

Pierwszym krokiem w prawidłowym pakowaniu paczek jest wybór opakowania. Firmy kurierskie preferują wykorzystywanie w tym celu kartonów w kształcie prostopadłościanu, które łatwo segregować oraz transportować. Karton powinien być dopasowany do wielkości oraz wagi produktu.

W przypadku cięższych artykułów najlepiej wykorzystać grubsze, solidne opakowania. Nie warto umieszczać niewielkich produktów w dużych pakunkach. To mało ekonomiczne rozwiązanie, które skutkuje niepotrzebnym zajmowaniem miejsca. Do pakowania dobrze natomiast wykorzystać ponownie stare kartony.

Wypełnienie pustych przestrzeni

Spakowany produkt powinien zostać odpowiednio zabezpieczony. Krok ten sprowadza się do ograniczenia pustych przestrzeni w kartonie przy pomocy wypełniaczy.

Mogą to być specjalne poduszki powietrzne, folia bąbelkowa czy styropian. W przypadku stosunkowo wytrzymałych produktów, które nie wymagają szczególnego zabezpieczenia, warto ponownie wykorzystać stare gazety.

W przesyłkach kurierskich zawierających wiele artykułów najlepiej dodatkowo użyć specjalnych przedziałek. Najczęściej są one wykonane ze styropianu lub tektury i mają zapobiegać wzajemnemu obijaniu się produktów. 

Zaklejenie kartonu i etykieta adresowa

Nadawca paczki powinien dokładnie zakleić zapakowany karton przy użyciu szerokiej, wytrzymałej taśmy, np. z polipropylenu. Najbezpieczniej pokryć taśmą wszystkie łączenia kartonu – zminimalizuje to ryzyko rozerwania się opakowania i uszkodzenia/zgubienia zawartości przesyłki kurierskiej.

Na samym końcu spakowaną, zabezpieczoną i zaklejoną paczkę należy właściwie oznaczyć. Służy temu list przewozowy, który nadawca powinien nakleić w widocznym miejscu, najlepiej na górnej części opakowania. Etykiety nie należy naklejać na łączeniach kartonu ani przykrywać jej warstwą taśmy (może to uniemożliwić kurierowi zeskanowanie kodu). Warto również zwrócić uwagę, aby list przewozowy nie był zagięty.

Jak zapakować produkt do foliopaku?

Nic nie stoi na przeszkodzie, aby małe produkty (np. dokumenty) spakować do foliopaków. Należy mieć wówczas na uwadze, że foliowa koperta ma ograniczoną wytrzymałość, wobec czego może ulec zniszczeniu pod wpływem zbyt dużego ciężaru.

Najczęściej firmy kurierskie umożliwiają wysyłanie w foliopakach produktów do 2 kg. Wybrane przedmioty nie mogą mieć ostrych krawędzi, które są w stanie rozerwać opakowanie i doprowadzić do utraty jego zawartości.

Author: jaszewski

Share This Post On

Submit a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *