Jak przenieść swoje konto do innego banku?

Oferta kont bankowych jest bardzo duża. Co jakiś czas pojawiają się nowe atrakcyjne propozycje. Czasy, kiedy miało się konto w jednym banku przez całe życie, już dawno minęły. Polacy średnio co 3 lata zmieniają swój bank. Taka zmiana wiąże się z koniecznością zmiany numeru konta między innymi u pracodawcy. Nie musimy się już jednak martwić, że w związku z założeniem nowego konta, spadnie na nas mnóstwo formalności. Bank załatwi wszystko za nas. Sprawdź jak to możliwe.

Co mój nowy bank zrobi za mnie?

Przeniesienie rachunku bankowego do innego banku to już nie problem, ponieważ wszystkie uciążliwe formalności załatwi za nas bank, a my złożymy w placówce tylko jedną wizytę lub wypełnimy stosowny wniosek internetowo, a następnie podpiszemy umowę, którą bank wyśle nam do domu kurierem. Nowy bank na Twój wniosek przyzna Ci numer konta w swoim systemie, przeniesie wszystkie stałe płatności, które wykonywałeś ze swojego konta w starym banku (zlecenia stałe, polecenia przelewu, polecenia zapłaty). W Twoim imieniu poinformuje również o zmianie numeru konta Urząd Skarbowy, ZUS lub KRUS oraz pracodawcę. Na nowe konto zostanie również przeniesione Twoje saldo, a stare konto zostanie zamknięte bez konieczności składania przez Ciebie osobiście wypowiedzenia umowy w banku, z którego usług dotychczas korzystałeś.

Czego będę potrzebować, aby przenieść konto?

Do wykonania przeniesienia niezbędne są: dokument tożsamości (dowód osobisty lub paszport- ten sam dokument, którym posłużyłeś się w starym banku); numer konta w poprzednim banku; adresy wszystkich instytucji, jakie bank ma w Twoim imieniu powiadomić o zmianie numeru konta (pracodawca, ZUS itd.); dane związane z przeniesieniem poleceń zapłaty, czyli dane wierzycieli i identyfikatory płatności oraz numery rachunków i nazwy odbiorców zleceń stałych.

Proces przeniesienia konta przebiega w trzech prostych krokach. Najpierw zakładasz konto w nowym banku i podajesz wszystkie powyższe dane. Warto pod tym kątem przeanalizować kilka różnych ofert i wybrać konto osobiste, które spełni nasze oczekiwania. Tutaj musimy przyjrzeć się głównie opłatom za prowadzenie rachunku, prowizjom za wypłatę gotówki z bankomatu czy wykonywanie przelewów online. Następnie nowy bank przekazuje Twojemu dotychczasowemu, wniosek o przeniesienie konta i wszystkich płatności. Jeżeli występują jakieś przeszkody przykładowo niezgodność danych lub ujemne saldo, poprzedni bank przekazuje te informacje nowemu. Ostatnim etapem jest przeniesienie wszystkich wnioskowanych przez Ciebie usług i zamknięcie starego konta. Cała operacja może potrwać do 14 dni roboczych, jednak z reguły jest to krótszy okres.

Usługa przeniesienia konta jest w większości banków bezpłatna. Z niewielkimi kosztami trzeba się liczyć tylko w wyjątkowych sytuacjach, o których poinformuje nas bank w momencie składania wniosku o przeniesienie konta i może to być, na przykład opłata za przeniesienie salda w walucie obcej.

Pomoc w przygotowaniu artykułu: Capital Trader Magazine

Author: jaszewski

Share This Post On

Submit a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *