Jak system ERP optymalizuje zarządzanie produkcją

Systemy ERP (Enterprise Resurce Planning) są narzędziem wykorzystywanym w firmach zajmujących się wszelkiego rodzaju produkcją. Dzięki nim można zintegrować ze sobą różne procesy biznesowe. W ten sposób w jednym systemie możemy znaleźć każdy aspekt procesu produkcji – od od zarządzania surowcami po dystrybucję gotowych produktów. Pozwala to na łatwiejszą analizę całego procesu produkcyjnego i podejmowanie decyzji strategiczny w oparciu o te dane. Co warto wiedzieć o takich systemach?

Przeczytaj nasz artykuł, a dowiesz się:

  • jakie funkcje posiada system ERP dla produkcji,
  • jak wybrać oprogramowanie ERP dla branży produkcyjnej,
  • ile kosztuje system ERP i jego wdrożenie,
  • jak zintegrować system ERP z logistyką i magazynem,
  • jak wybrać dostawcę systemu ERP.

Dzięki pracy w systemie ERP przedsiębiorstwo może się lepiej rozwijać, a pracownicy mogą łatwiej analizować procesy produkcyjne i wyłapywać ich niedoskonałości. Dlatego przemyśleć temat wdrożenia systemu ERP w każdej firmie produkcyjnej. Na rynku mamy dostępne różne rodzaje systemów ERP, zarówno lokalne systemy ERP jak i ERP w chmurze. Zatem jak to zrobić, aby przygoda z systemem ERP przebiegła bezproblemowo?

Systemy ERP (Enterprise Resource Planning) dla produkcji. Funkcje systemu ERP wykorzystywane w produkcji

Nowoczesne systemy ERP, aby spełnić swoją rolę w procesie produkcji, wyposażone są w moduły o różnej funkcjonalności. Dzięki temu każdy przedsiębiorca może dopasować go do swoich potrzeb, ponieważ nie każdemu potrzebny jest kompletny system ERP. Jakie moduły są kluczowe w procesie produkcyjnym?

Pierwszym z nich jest moduł służący do planowania zasobów przedsiębiorstwa (Material Requirements Planning – planowanie zapotrzebowania materiałowego lub Manufacturing Resource Planning – Planowanie Zasobów Produkcyjnych). Moduł tego typu pozwala na usprawnienie zarządzania produkcją poprzez planowanie zasobów przedsiębiorstwa. Polega to na zarządzaniu zleceniami produkcyjnymi, zapotrzebowaniem materiałowym, a także narzędziami i technologią produkcji. Moduł ten może również posiadać bardziej zaawansowane funkcje (APS – Advanced Planning and Scheduling).

Kolejny modułem systemów ERP w branży produkcyjnej jest System Wykonawczy Produkcji ( MES – Manufacturing Executing System). Służy do bieżącego zarządzania i monitorowania procesów produkcyjnymi.

Równie istotny w produkcji jest moduł WMS (Warehouse Management System) pozwalający na zaawansowane zarządzanie magazynem. Dzięki swoim funkcjom zapewnia szybką lokalizację towarów w magazynie oraz kontrolę ich obrotu.

Modułów w które wyposażone są systemy klasy ERP jest dużo więcej, jak chociażby moduł CRM (Customer Relationship Management), jednak nie każdy jest niezbędny w danej firmie produkcyjnej. Dlatego dzisiejsze systemy ERP są w pełni skalowalne. Dzięki temu pozwalają na efektywne zarządzanie zarówno w dużych jak i małych przedsiębiorstwach.

Jak wybrać system ERP dla branży produkcyjnej?

Najważniejsze przy wyborze systemu ERP dla firmy produkcyjnej jest dokładne przemyślenie, czego tak naprawdę potrzebujemy w naszym przedsiębiorstwie, a co jest zbędne przy danym procesie produkcji. Najważniejsze będzie zapewne planowanie zapotrzebowania materiałowego i zasobów, zarządzanie zapasami, monitorowanie jakości  wytworzonych produktów oraz integracja z maszynami produkcyjnymi.

Jak już wspomnieliśmy, nowoczesny system klasy ERP powinien być elastyczny i skalowalny, aby mógł dostosować się do różnych wymagań wraz ze wzrostem firmy. Bardzo ważnym elementem, o którym nie wolno zapomnieć przy oprogramowaniu ERP jest jego interfejs użytkownika. To z niego będą na co dzień korzystać pracownicy z różnych poziomów naszego przedsiębiorstwa. Powinien być on jak najbardziej intuicyjny i łatwy w obsłudze dla każdego pracownika po odpowiednim przeszkoleniu. Z kolei jeśli korzystamy obecnie z innych narzędzi IT, system ERP powinien mieć łatwą możliwość integracji z nimi.

System to nie tylko oprogramowanie. Kluczowym elementem jest wdrożenie ERP w naszym przedsiębiorstwie. Dlatego zadając sobie pytanie jaki system ERP wybrać, nie zapominajmy o wyborze odpowiedniego dostawcy.

Oprogramowanie ERP – jaki powinien być dostawca ERP

Przy wyborze dostawcy należy zwrócić uwagę na wiele aspektów. Najważniejszym z naszego punktu widzenia może być jego doświadczenie we wdrożeniu swojego autorskiego ERP w branży produkcyjnej o podobnym profilu jak nasza. W ofercie powinien mieć również możliwość dostosowania modułów systemu do naszych specyficznych potrzeb. Oczywiście standardem powinno być powdrożeniowe pełne wsparcie techniczne i dostępność usługodawcy w razie pojawienia się problemów.

Przykładowo, producent systemu Vendo.ERP – firma CFI Systemy Informatyczne może się pochwalić ponad 20 letnim doświadczeniem w tego typu wdrożeniach.

Ile wdrożenie systemu ERP?

Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na pytanie ile kosztuje wdrożenie systemu klasy ERP w firmie produkcyjnej. Zależy to od wielu czynników, takich jak specyfika produkcji czy wybór konkretnych modułów. Samo wdrożenie ERP także przebiega różnie, ponieważ jest to wspólny projekt zarówno dostawy jak i użytkownika, który musi dostosować do systemu zarówno swoją firmę jak i przeszkolić pracowników. Dlatego ten proces może przebiegać różnie i w różnym tempie. W pierwszej kolejności należy przeprowadzić analizę przedwdrożeniową i zidentyfikować kluczowe wymagań i potrzeb organizacji. Następnie dostawca musi skonfigurować system i dostosować go do wymagań naszej linii produkcyjnej. Kolejnym krokiem jest przeszkolenie naszych pracowników i migracja danych naszej firmy. Dopiero wtedy system ERP dla firm produkcyjnych może być w pełni wdrożony, przy asyście dostawcy, aby mógł szybko zareagować na problemy.

Integracje ERP w produkcji z logistyką i magazynem

Jak już wspominaliśmy, dla przedsiębiorstwa produkcyjnego najważniejsza jest integracja systemu ERP z logistyką i magazynem. Pozwala to na optymalizację procesu produkcji i skrócenie czasu realizacji zamówień. W nowoczesnych systemach ERP możemy to łatwo zrobić, dobierając odpowiednie moduły oprogramowania ERP, skonfigurowane dla potrzeb naszej branży. Przykładowo na system Vendo.ERP składają się moduły Vendo Produkcja (program klasy MRP, czyli program do zarządzania produkcją), oraz jego rozwinięcie Alice APS (Advanced Planning and Scheduling), oraz moduł Vendo MES (System Wykonawczy Produkcji – służy do bieżącego zarządzania i monitorowania procesów produkcyjnych), Vendo WMS ( Zaawansowane zarządzanie magazynem, który służy do zarządzania ruchem towarów w magazynach).

Dokonując wyboru sytemu ERP dla naszej firmy produkcyjnej postawmy na doświadczonych dostawców, którzy przeprowadzą nas przez cały ten proces oraz zapewnią pełne wsparcie podczas korzystania z systemu. Dzięki temu będzie on działał bezawaryjnie, a my będziemy mogli się skupić na rozwoju przedsiębiorstwa.

Author: jaszewski

Share This Post On

Submit a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *