Jak założyć szkołę językową? 5 prostych kroków

Jak założyć szkołę językową? Jest to łatwiejsze, niż się wydaje! Najpierw musisz zdecydować czy chcesz prowadzić własną działalność czy działać w ramach franczyzy. Następnie musisz ocenić potencjał dostępnych lokalizacji i wybrać rejon do prowadzenia działalności. Potem wystarczy wybrać lokal, rozpocząć działania marketingowe i wystartować z pierwszymi grupami. Chcesz dowiedzieć się więcej? W takim razie czytaj dalej!

Jak założyć szkołę języka angielskiego w 5 krokach

Jesteś lektorem albo nauczycielem języka angielskiego? Marzysz o własnej szkole językowej? Świetnie – założenie jej jest prostsze, niż Ci się wydaje. Oczywiście wymaga to pewnego wysiłku i wkładu finansowego, ale jest zdecydowanie łatwiejsze niż zakładanie innych rodzajów działalności gospodarczej. Jak założyć szkołę językową? Oto 5 prostych kroków, które musisz wykonać.

Zdecyduj: franczyza vs. samodzielna działalność

Pierwszym działaniem, jakie musisz podjąć, jest wybór pomiędzy franczyzą a samodzielną działalnością. Choć ta pierwsza może się negatywnie kojarzyć, głównie za sprawą franczyz twardych takich jak Żabka czy McDonald’s, to w przypadku działalności edukacyjnej jest świetnym rozwiązaniem. Dlaczego?

 

  • Niższe obciążenie finansowe – franczyzy edukacyjne nie są drogie, a kwota, którą musisz zainwestować w rozkręcenie biznesu, jest zazwyczaj znacznie niższa od innych franczyz czy nawet samodzielnego założenia działalności.
  • Działania marketingowe – współpraca w ramach franczyzy wiąże się z tym, że to franczyzodawca prowadzi część działań promocyjnych, np. SEO czy Google Ads. Tym samym możesz zredukować koszty marketingowe.
  • Materiały edukacyjne i metody – kolejną ważną kwestią jest dostęp do materiałów edukacyjnych i sprawdzonych metod, które przyciągną uczniów do Twojej szkoły. W przypadku samodzielnej działalności nie masz takiego komfortu.

 

Oczywiście założenie szkoły w ramach franczyzy wiąże się ze stałą opłatą franczyzową, co może wpływać na zyski. Jednak w ostatecznym rozrachunku, to franczyza często wychodzi bardziej opłacalnie – warto przekalkulować i dokładnie przemyśleć obie możliwości.

Wybierz lokalizację

Jak założyć szkołę językową, gdy wiesz już, czy wolisz franczyzę, czy samodzielną działalność? Kolejnym ważnym krokiem jest wybór lokalizacji – ogólnego obszaru prowadzenia działalności. W tym wypadku skup się przede wszystkim na:

 

  • popycie na lekcje angielskiego na danym obszarze,
  • liczbie konkurencyjnych szkół językowych w okolicy,
  • dojeździe do lokalizacji,
  • liczbie potencjalnych miejsc do prowadzenia zajęć (sal/lokali do wynajęcia – weź pod uwagę też salki w szkołach państwowych).

Wybierz lokal

Masz już wybraną lokalizację? Pora na znalezienie odpowiedniego lokalu! Jeżeli planujesz działać w ramach franczyzy, to jest to dodatkowo moment na zgłoszenie się do wybranej sieci.

 

Pamiętaj: Niektórzy franczyzodawcy mogą wymagać od Ciebie posiadania lokalu, dla innych nie będzie to koniecznością i zgodzą się na prowadzenie zajęć np. w salach pobliskiej szkoły podstawowej.

Rozpocznij działania promocyjne

Niezależnie czy wybierzesz franczyzę, czy samodzielną działalność, kolejnym krokiem jest rozpoczęcie działań marketingowych. W tym pierwszym wypadku wystarczą działania lokalne – rozdawanie ulotek czy organizowanie spotkań i lekcji pokazowych; w tym drugim, musisz zadbać też o wizerunek i widoczność online.

Wystartuj z pierwszymi grupami

Twoje działania marketingowe przynoszą plony, a do Twojej szkoły językowej zapisują się pierwsi uczniowie? Świetnie – jesteś gotowy(-_wa) do wystartowania z pierwszymi grupami! Im lepsze będą zajęcia i bardziej zadowoleni uczniowie (oraz rodzice), tym łatwiej będzie pozyskiwać Ci więcej zapisów w przyszłości. Dlatego zadbaj o dobre relacje i przygotuj doskonałe zajęcia z języka angielskiego!

Jak założyć szkołę językową? To nie takie trudne, jak myślisz!

Mamy nadzieję, że wystarczająco dogłębnie odpowiedzieliśmy na Twoje pytanie o to, jak założyć szkołę językową. Jaki widzisz, sam proces nie jest taki trudny, jak mogłoby się wydawać, więc nie zwlekaj – do dzieła!

Author: Jaszewski

Share This Post On

Submit a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *