Ostatni dzwonek na ulgę

Remont jeszcze przed świętami? Niejeden z nas chwyci się za głowę – teraz? Przecież to zamieszanie w domu na całego. Jeżeli jednak mamy głowę nie tylko od parady, skorzystajmy z ostatniej szansy. Jeżeli do końca grudnia wydamy na remont domu lub mieszkania nie mniej niż 567 zł, to uzyskamy prawo do trzyletniej ulgi podatkowej na remont i modernizację domu lub mieszkania.

Dlaczego właśnie 567 zł? Tylko w takim przypadku będziemy mogli odzyskać – w postaci pomniejszonego podatku – 19 proc. zapłaconej kwoty. Suma odliczeń w latach 2003-2005 nie będzie mogła przekroczyć 4725 zł w przypadku remontu mieszkania (co odpowiada wydaniu 24 842,10 zł) oraz 5670 zł w przypadku domu (co oznacza wydatki na remont wynoszące 29 842,10 zł). Ponadto będzie można odliczyć sobie, w ciągu trzech lat, dodatkowo 945 zł wówczas, gdy wyczerpiemy jeden z dwóch poprzednich limitów, a jednocześnie zdecydujemy się na modernizację lub remont instalacji gazowej.

Warto więc siąść z kalkulatorem i obliczyć, ile możemy zyskać, decydując się w tej chwili na rozpoczęcie ulgi remontowej. Należy także wziąć pod uwagę fakt, że w przyszłym roku (najprawdopodobniej od maja) wzrośnie z 7 do 22 proc. podatek VAT na materiały budowlane.

I jeszcze jedno. Remont spokojnie można zacząć w przyszłym roku, ale do końca 2003 zakupić trzeba materiały budowlane. Jeśli przyjmiemy ten drugi wariant, należy zwrócić uwagę na termin ważności zakupionych materiałów. O ile w przypadku umywalki nie ma to znaczenia, o tyle przy produktach chemii budowlanej jest to bardzo ważne. Większość producentów za termin przydatności wyrobu do użycia przyjmuje sześć miesięcy. Tylko niektórzy gwarantują terminy dłuższe. I tak wiele produktów Grupy Atlas – m.in. zaprawy klejowe Atlas Karo i Atlas Cal N, podkłady podłogowe Terplan N i R, posadzka cementowa, zaprawa szybko twardniejąca Atlas Ten-10, czy zaprawa wodoszczelna Atlas Woder S – mają terminy dwunastomiesięczne. W każdym przypadku termin przydatności do użycia należy sprawdzić na opakowaniu.

Samemu lub z fachowcem

Prace remontowe często łączą się z gruntowną modernizacją pomieszczeń. Jeśli mamy zamiar przestawiać lub burzyć ściany, wykuwać nowe otwory okienne czy wprowadzić inne poważne zmiany, należy zasięgnąć opinii konstruktora budowlanego. Rzetelna ocena stanu domu lub mieszkania pozwoli uniknąć błędów, powodujących dalsze zniszczenia, podnoszących koszt remontu i przedłużających go w nieskończoność. Zawsze trzeba przyjrzeć się instalacjom, zwłaszcza wodociągowej. Rury, które mają ponad 15 lat, lepiej wymienić, nawet jeśli nie sprawiały do tej pory kłopotu. Podobnie przewody elektryczne: aluminiowe powinniśmy wymienić na miedziane. Tutaj warto wesprzeć się fachowcami.

Jeśli natomiast prace remontowe mają charakter kosmetyczny – odnawiamy ściany, wymieniamy urządzenia sanitarne czy układamy nową posadzkę lub glazurę – wystarczy wszystko przemyśleć i zgodnie z instrukcją… zrobić samemu.

Likwidujemy szpary i ubytki

Drobne prace remontowe rozpoczyna się zawsze od ścian i sufitów. Po kilkunastu, a bywa, że już po kilku latach użytkowania mieszkania ujawniają się błędy, popełnione przy jego budowie. Uwidaczniają się rysy i spękania ścian oraz sufitów. Faktura ściany pozostawia wiele do życzenia, a tynk kruszy się i odpada. Krótko mówiąc, trzeba to wszystko naprawić. Zanim jednak zobaczymy efekt końcowy, czeka nas żmudna, ale konieczna praca. Ściany muszą być proste, a ich powierzchnie czyste i gładkie. Aby potem było mniej sprzątania, warto przed rozpoczęciem remontu zabezpieczyć folią malarską podłogi, okna i meble.

Najpierw trzeba usunąć starą farbę i skuć, aż do ściany, osypujące się fragmenty tynku. Istniejące na powierzchni tynku rysy i pęknięcia przed ich wypełnieniem powinniśmy poszerzyć do szerokości co najmniej 5 mm i takiej samej głębokości. Po dokładnym odkurzeniu i zmyciu np. szarym mydłem, ścianę lub sufit gruntujemy emulsją Atlas Uni-Grunt. Zmniejsza ona chłonność podłoża i wzmacnia je. Po wyschnięciu emulsji miejscowe ubytki (od 2 do 15 mm) uzupełniamy za pomocą Zaprawy Wyrównującej Atlas. Na szeroką szczelinę warto nałożyć siatkę z włókna szklanego. Odpowiednio przycięte kawałki siatki powinny mieć zapasy po 20 cm z każdej strony szczeliny. Siatkę mocujemy na szczelinie, zatapiając ją w Zaprawie Klejowej Atlas lub przy użyciu wspomnianej Zaprawy Wyrównującej ATLAS. Tak naprawione szczeliny należy pokryć, w zależności od rodzaju istniejącego tynku, np. drobnokruszywową Zaprawą Tynkarską Atlas lub jedną z gipsowych gładzi szpachlowych.

Ładny gips

W przypadku napraw tynków gładkich warto jest je poprawić nie tylko w miejscach uszkodzeń, ale też na całej powierzchni. Ujednolicenie i wyrównanie całości tynków wewnętrznych najłatwiej jest uzyskać, wykonując szpachlowanie białą gipsową gładzią Gipsar Uni, masą o wydłużonym czasie wiązania – Gipsar Max (spoinuje także płyty gipsowo-kartonowe), masą o podwyższonej plastyczności Gipsar Perfekt, bądź akrylową, gotową do użycia, masą Gipsar Uniplast. Przed nałożeniem gładzi należy zmyć i zagruntować podłoże emulsją gruntująca Atlas Uni-Grunt.

W pomieszczeniach mokrych, typu łazienka, warto zastosować wyroby oparte na cemencie, czyli Zaprawę Tynkarską Atlas, bądź białą mineralną zaprawę szpachlową Atlas Rekord. Jeszcze inną propozycją może być wykończenie powierzchni cienkowarstwowym tynkiem szlachetnym Atlas Cermit. Ten sposób pozwala uzyskać od razu ostatecznie wykończoną powierzchnię o fakturze nakrapianej lub rowkowej, w kolorze, wybranym z oferty producenta.

Maluj lub tapetuj

Przy kompleksowym remoncie nie warto robić oszczędności. Dotyczy to także ostatniego etapu prac. Jeśli kupimy tanią farbę, nie osiągniemy efektu, o jaki nam chodzi. Pamiętajmy, że nowoczesnych farb się nie rozcieńcza, jak robiono to dawniej. Dobry producent dysponuje jednym kolorem w wielu odcieniach i wariantach, do tego oferuje testery i małe, próbne opakowania farb. Próbki nakłada się na ścianę przeciwległą do okna. Tylko wtedy, ze względu na kąt padania światła, sprawdzimy, czy wybrany kolor jest dokładnie taki, jakiego oczekujemy. Jeżeli chcemy malować ściany na biało, można posłużyć się farbą emulsyjną Atlas Arkol. Pamiętajmy, że zasada kładzenia zarówno gipsu, jak i farby jest identyczna: nakładamy je w kierunku od okna w głąb pomieszczenia ze względu na odbicie światła. Unikniemy wówczas widocznych smug.

W przypadku kładzenia tapet, szczególnie cienkich i gładkich tapet papierowych, ważne jest przygotowanie podłoża tak, aby było ono równe i gładkie. Często się zdarza, że pomieszczenie tapetujemy po raz wtóry, więc przed nałożeniem nowej tapety należy usunąć starą. Do tego celu służy płyn Atlas Alpan, który szybko i bezproblemowo umożliwia usunięcie starej tapety (z wyjątkiem tapet zmywalnych), nie niszcząc podłoża. Do gruntowania pod wszystkie rodzaje tapet stosuje się klej Atlas Alpan, rozcieńczony wodą w stosunku 1: 80.

Klej Atlas Alpan służy do przyklejania tapet papierowych, a klej Atlas Alpan Specjalny, przeznaczony jest do przyklejania tapet tekstylnych, winylowych, jedwabnych tłoczonych oraz papierowych. Tapety z włókna szklanego, ciężkie tapety tekstylne i strukturalne wymagają kleju Alpan Plus.

Podłoga jak stół

Podczas drobnych remontów nie często wykonuje się nowe wylewki. Jeśli jednak podłoże pod nową wykładzinę dywanową nie jest gładkie i stabilne, należy je koniecznie wyrównać. Doskonale nadaje się do tego renowacyjny podkład podłogowy Atlas Terplan R. Grubość jednej warstwy wylewki powinna wynosić od 5 do 30 mm. Te prace należy jednak wykonać przed wykończeniem ścian i sufitów.

Gdy już uporamy się ze wszystkim, pozostanie tylko posprzątać. Święta za pasem, przyjemnie więc będzie usiąść przy wigilijnym stole w całkiem nowych wnętrzach. Pomyśleć o rodzinie, prezentach i… uldze remontowej.

Adam Białek GRUPA ATLAS

Źródło: Głos Wybrzeża

Author: jaszewski

Share This Post On

Submit a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *