Praca z podnośnikiem nożycowym – zasady bezpieczeństwa, o których trzeba pamiętać

Podnośniki nożycowe są nieocenioną pomocą podczas wielu prac na wysokości. Aby jednak ich użytkowanie było bezpiecznie, trzeba przestrzegać określonych zasad. O czym należy pamiętać, korzystając z podnośnika nożycowego?

Podnośnik nożycowy a praca na wysokości

Działania wykonywane na podnośniku nożycowym są zaliczane do prac na wysokości. Z tego powodu przedsiębiorca musi wyposażyć swoich pracowników w odpowiednie akcesoria ochrony osobistej, a także właściwie przygotować obszar wokół urządzenia. Dokładne obowiązki pracodawcy regulują przepisy BHP.

Środki ochrony osobistej a praca na podnośniku nożycowym

Osoby pracujące na wysokości muszą korzystać ze środków ochrony osobistej. Wśród nich warto wyróżnić buty BHP, kask, szelki oraz kamizelki odblaskowe. Ważne są także elementy, które pozwalają przypiąć się do specjalnej kotwy. Akcesoria wykorzystywane przy pracach na wysokościach muszą być zgodne z wymaganiami UDT.

Nie można zapominać również o tym, że pracownicy korzystający z podnośników nożycowych powinni mieć ważne badania podkreślające brak przeciwwskazań do podjęcia zatrudnienia na takim środowisku. Muszą także przejść wewnętrzne szkolenie BHP. W innym przypadku pracodawca może narazić się na wysokie kary.

Strefa bezpieczeństwa wokół podnośnika nożycowego

Korzystając ze zwyżki nożycowej, trzeba wyznaczyć strefę bezpieczeństwa wokół urządzenia. Dzięki temu można uniknąć sytuacji, gdy w bliskiej odległości znajdą się osoby niepowołane, bez wymaganych środków ochrony osobistej.

Przestrzeń, w której pracuje podnośnik nożycowy, powinna być odgrodzona w wyraźny sposób i zostać wyznaczona w odległości co najmniej kilku metrów. Pracodawca lub osoba odpowiedzialna za realizację zlecenia powinna poinformować osoby znajdujące się w okolicy o rozpoczęciu prac na wysokości. Nie bez znaczenia jest też usunięcie elementów, które mogłyby stanowić zagrożenie dla pracowników w razie upadku – informuje specjalista z firmy Gizo.pl.

Stan podnośnika nożycowego

Przed rozpoczęciem prac trzeba także upewnić się, że stan podnośnika nożycowego pozwala na jego bezpieczne wykorzystanie. Osoba odpowiedzialna za sprzęt powinna sprawdzić obecność ewentualnych przecieków, działanie włączników awaryjnych, panelu sterowania i systemu awaryjnego opuszczania maszyny.

Ważne jest także zwrócenie uwagi na stan baku lub akumulatora. Pojazd powinien być w pełni naładowany bądź zatankowany, by nie doszło do zatrzymania maszyny w trakcie prowadzonych prac.

Jeśli podczas realizacji zadań pojawi się wyciek oleju lub innego płynu, konieczne jest zaprzestanie prac i wyłączenie zwyżki. Tak samo jest też w sytuacji, gdy dojdzie do jej usterki. Operator powinien na bieżąco kontrolować parametry urządzenia i reagować na wszelkie nieprawidłowości.

Regularna konserwacja zwyżek nożycowych

Nie bez znaczenia jest też regularna konserwacja podnośników nożycowych. Osoba odpowiedzialna za stan techniczny urządzenia powinna sprawdzać poziom płynów eksploatacyjnych i kontrolować poszczególne podzespoły maszyny każdorazowo przed rozpoczęciem pracy. W razie wykrycia usterek podnośnik musi zostać niezwłocznie wyłączony z użytku i poddany serwisowi. Następnie konieczne jest ponowne przeprowadzenie kontroli UDT.

Prace na wysokościach z pomocą zwyżki nożycowej i teleskopowej

Podnośniki teleskopowe wyposażone w kosz oraz zwyżki nożycowe zapewniają na każdej budowie transport osób i potrzebnych narzędzi czymateriałów na sporą wysokość. Wyposażone w odpowiednią (nawet 6 m) platformę roboczą mogą podnieść kilka osób wraz z narzędziami i potrzebnymi materiałami. Podnośnik posiadający zaczep służący podnoszeniu lub wciągarkę może z powodzeniem zastąpić żurawia na budowie. Teleskopowe zwyżki nożycowe mogą wykonywać wiele różnych prac budowlanych jak na przykład podnoszenie osób, podawanie materiałów budowlanych na różne piętra budynków, pomoc przy remontach i naprawach wysokościowych (teleskopowe podnośniki koszowe to 20m, 40m, a nawet 90m wysokości roboczej, czyli można dostosować zwyżkę do konkretnych potrzeb). 

Author: jaszewski

Share This Post On

Submit a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *