Przyszłość futbolu wciąż stoi pod znakiem zapytania

Prezes Polskiego Związku Piłki Nożnej, Zbigniew Boniek, alarmuje, że drugi lockdown mógłby być opłakany w skutkach dla całego futbolu w naszym kraju. Póki co robi się wszystko, aby wszelkie środki ostrożności zostały zachowane i wszystkie ligi krajowe, choć bez udziału kibiców, są rozgrywane normalnie. Miejmy nadzieję, że ten stan rzeczy nie zmieni się na przestrzeni następnych miesięcy. 

Jest źle, ale może być o wiele gorzej. Piłka nożna bez kibiców traci nie tylko na widowiskowości. Za chwilę polskie kluby może czekać wielki kryzys, który nie wszystkie będą w stanie udźwignąć.

Oby nie czekała nas powtórka z rozrywki

W przypadku pierwszej fali pandemii kibice na ogół okazali solidarność i wsparcie swoim klubom, nie żądając zwrotu pieniędzy za bilety i karnety. Za drugim razem, jak słusznie zauważył Zbigniew Boniek, kibice mogą nie wykazać się już takim gestem i zachować się zupełnie inaczej. Trzeba liczyć się z tym, że w polskiej piłce nożnej idą duże zmiany. Oby było ich jak najmniej, ponieważ żadna z nich nie może być dobra.

Wiele klubów w naszym kraju i bez pandemii borykało się z problemami finansowymi, a obecna sytuacja tylko bardziej je pogłębia. Zadaniem PZPN-u jest oczywiście to, aby pomagać drużynom owładniętym problemami, ale obecnie jest to niezwykle trudne.

Na razie na szczęście nie mówi się jeszcze o zawieszeniu rozgrywek – to byłby cios nie tylko w kluby i środowisko, ale też całe piłkarskie społeczeństwo, sponsorów, kibiców i bukmacherów.

Kryzys, z którym musimy się mierzyć jest złą wiadomością dla wszystkich klubów, ale najbardziej żałować go mogą przede wszystkim te drużyny, które tak dobrze rozpoczęły nowy sezon. Mowa przede wszystkim o Rakowie Częstochowa, który jest rewelacją bieżących rozgrywek i powoli wyrasta na poważnego kandydata do zdobycia mistrzostwa Polski. Byłaby to oczywiście niebywała sensacja, ale po triumfie Piasta Gliwice w sezonie 2018/19 nic nas już przecież nie zdziwi. Raków to klub prowadzony w bardzo rozsądny sposób, a Marek Papszun jest odpowiednim człowiekiem na odpowiednim stanowisku. Dzięki temu, że otrzymał zaufanie, teraz jego praca przynosi zamierzone efekty. Podobny proces przechodził Liverpool pod rządami Jurgena Kloppa, oczywiście zachowując pewne proporcje.

Oprócz Rakowa Częstochowa ponownego zawieszenia Ekstraklasy bać się może również Zagłębie Lubin, które notuje bardzo udany początek sezonu. Długa przerwa od rozgrywania meczów mogłaby całkowicie zburzyć dobrą formę zespołów i bardzo mocno wpłynąć na wygląd tabeli po ostatniej kolejce, o ile w ogóle do niej dojdzie. Miejmy jednak nadzieję, że pandemia nie osiągnie takiego poziomu i nie trzeba będzie podjąć tych kroków, których kluby i kibice boją się najbardziej.

Aktualnym mistrzem Polski jest Legia Warszawa, a sytuacja w poprzednim sezonie była podobna. Drużyna ta przed przerwą spowodowaną pandemią koronawirusa nie spisywała się zbyt dobrze. Dopiero po wznowieniu rozgrywek odzyskała formę i w świetnym stylu zdołała odzyskać tytuł. Być może tym razem, już pod wodzą Czesława Michniewicza, będzie to klub, który cokolwiek zyska na dłuższej przerwie.

Nie należy martwić się na zapas

Aktualnie najlepiej, jakbyśmy wszyscy skupili się na zachowaniem środków ostrożności i robili wszystko, aby zapobiec kolejnemu lockdownowi. Jak na razie wciąż możemy cieszyć się sportowymi emocjami w swoich domach i możemy obstawiać w Internecie mecze, a nie tylko sporty wirtualne i elektroniczne.

Wciąż można korzystać również z ofert promocyjnych dla nowych graczy na stronach bukmacherów. Skorzystać z nich można po założeniu konta, a w niektórych przypadkach również wpisania specjalnego kodu promocyjnego w trakcie rejestracji.

Jednym z takich bukmacherów jest Betclic, który przygotował kod promocyjny dla nowych graczy. Po wpisaniu go w trakcie rejestracji otrzymamy powitalny bonus cashback, czyli jednorazowy zwrot w przypadku przegrania zakładu. Aby skorzystać z oferty, należy najpierw kliknąć w ten link – Betclic kod promocyjny.

Przed założeniem konta na stronie bukmachera warto przeczytać specjalny poradnik, który wytłumaczy, jak działają poszczególne promocje, a także pomoże w zarejestrowaniu nowego konta. Pokaże również, jak przebiegają procesy wpłat i wypłat na koncie gracza.

Foto: Marc Garrido i Puig, freeimages.com

Author: jaszewski

Share This Post On

Submit a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *