Rodzaje i zalety kredytów konsolidacyjnych

Konsolidacja jest połączeniem zaciągniętych kredytów w jeden z ujednoliceniem stopy procentowej. Kredytobiorca podpisuje w efekcie nowe zobowiązanie finansowe, które stanowi fuzję jego wcześniejszych zadłużeń, przy czym spłaca tylko jedną ratę. Posiadanie więcej niż jednego kredytu zawsze wiąże się z pewnym ryzykiem przypadkowego ominięcia spłaty jednej z rat, co z pewnością niekorzystanie wpływa na wiarygodność finansową kredytobiorcy. Bowiem każde nieterminowe regulowanie płatności prowadzi do uzyskania negatywnego wpisu w Biurze Informacji Kredytowej (BIK) i w rezultacie może w przyszłości skutkować trudnością z otrzymaniem kredytu w banku czy w innej instytucji finansowej. Zatem nawet niecelowe, gdyż będące wynikiem zwykłego roztargnienia, spłacenie comiesięcznej należności wiąże się z pogorszeniem wiarygodności kredytowej. I nie dotyczy to tylko kredytów, ale również pożyczek ratalnych (np. na zakup pralki czy komputera), limitów na rachunku oszczędnościowo-rozliczeniowym czy kart kredytowych. Każdy brak terminowej wpłaty pozostawia ślad w historii kredytowej, który rzutuje na ocenę kredytobiorcy przy ubieganiu się o kolejny kredyt czy pożyczkę.

Zalety kredytu konsolidacyjnego

Konsolidacja zobowiązań finansowych pozwoli uniknąć podobnych sytuacji. Po pierwsze, kredytobiorca, który skonsolidował swoje długi, spłaca tylko jedną miesięczną ratę. Zmniejsza się zatem ryzyko przypadkowego ominięcia regulacji należności. Ponadto wysokość raty jest niższa od sumy rat, które kredytobiorca płacił przez połączeniem swoich zobowiązań. Dzięki takiemu rozwiązaniu zyskujemy możliwość właściwego zarządzania budżetem domowym. Co więcej, okres kredytowania w przypadku konsolidacji długów jest odpowiednio dłuższy by przekładało się to na niższą ratę. Dodatkowym ułatwieniem jest fakt, że kredyt konsolidacyjny można uzyskać w banku, w którym nie posiada się żadnych zobowiązań finansowych. Ta dowolność w wyborze instytucji bankowej pozwala na podpisanie umowy z tym bankiem, który proponuje najkorzystniejsze warunki kredytu konsolidacyjnego. By dokonać analizy ofert poszczególnych banków najlepiej skorzystać ze strony internetowej gg2010, gdyż dzięki swojej bogatej treści na temat konsolidacji finansów wskaże nam najlepszy kredyt konsolidacyjny.

Rodzaje kredytów konsolidacyjnych

Banki rywalizują ze sobą o pozyskanie jak największej rzeczy klientów, co wiąże się z promowaniem jak najlepszej oferty kredytu konsolidacyjnego. Proponują udzielanie kredytów konsolidacyjnych oraz kredytów konsolidacyjnych hipotecznych. W pierwszym przypadku konsolidacji podlegają zarówno kredyty gotówkowe jak i ratalne, pożyczki gotówkowe czy karty kredytowe i limity ROR, w drugim natomiast można skonsolidować również kredyt hipoteczny. Należy jednak pamiętać o tym, że zabezpieczeniem takiego kredytu jest nieruchomość, na zakup której kredytobiorca otrzymał kredyt hipoteczny. Ponadto określony procent uzyskanych środków po konsolidacji zadłużeń trzeba przeznaczyć na spłatę hipoteki. Co więcej, przy ubieganiu się o kredyt (pożyczkę) konsolidacyjny klienci mogą uzyskać dodatkową gotówkę i przeznaczyć ją na dowolny cel.

konsolidacja kredytu

Bank Credit Agricole proponuje kredyt konsolidacyjny do 150 000 zł (tyle może wynosić wartość kredytów podlegających konsolidacji) na okres spłaty do 120 miesięcy. Przy tej maksymalnej kwocie, czyli 150 000 zł i okresie kredytowania 96 miesięcy Rzeczywista Roczna Stopa Procentowa wynosi 8,84%. Oferta Banku Millennium dla kredytu konsolidacyjnego hipotecznego przestawia się następująco: jego wysokość może sięgać do 80% wartości nieruchomości, której hipoteka będzie podlegać konsolidacji, a sam okres spłaty wynosi nawet do 30 lat. Przy założeniu, że całkowita kwota nowego zobowiązania finansowego jest równa 200 000 zł, RRSO wynosi 4,40%. W Eurobanku wysokość kredytu konsolidacyjnego hipotecznego może stanowić 70% wartości nieruchomości, przy okresie spłaty do 20 lat. Z kolei pożyczka konsolidacyjna znajdująca się w ofercie Banku Millennium charakteryzuje się oprocentowaniem stałym w wysokości 7,99%. Alior Bank reklamuje się konsożyczką, której oprocentowanie wynosi 7,77% natomiast RRO 10,26%.

Ubezpieczenie kredytu konsolidacyjnego jest dobrowolne i dodatkowo płatne. Stanowi zabezpieczenie kredytobiorcy oraz jego bliskich w przypadku zdarzeń losowych prowadzących do braku możliwości spłaty zobowiązania finansowego. Zwykle występuje w kilku wariantach, które różnią się od siebie zakresem ubezpieczenia oraz wysokością płaconej składki i podpisywane jest podczas zawierania umowy kredytowej.

Ubieganie się o kredyt konsolidacyjny

Proces aplikacji o kredyt konsolidacyjny jest znacznie prostszy i krótszy w porównaniu do innych zobowiązań finansowych. Może się to odbywać drogą internetową przez wypełnienie wniosku online znajdującego się na stronie www danego banku lub bezpośrednio odwiedzając jego placówkę. Do podpisania umowy niezbędne są dokumenty potwierdzające wysokość i źródło dochodu, zarówno osób posiadających umowę o pracę, emeryturę czy rentę oraz tych, którzy prowadzą własną działalność gospodarczą. Ponadto niezbędne są dokumenty przestawiające podpisane uprzednio umowy na kredyty i pożyczki, które klient zamierza skonsolidować oraz wyciągi z rachunku bankowego potwierdzające wpłaty rat z tytułu posiadanych zadłużeń. Rozpatrzenie wniosku o kredyt konsolidacyjny odbywa się w ciągu jednego dnia, zatem klient korzystający z placówki banku, może uzyskać informację o przyznaniu kredytu konsolidacyjnego podczas jednej wizyty i na miejscu podpisać umowę.
Kredyt konsolidacyjny jest bardzo dobrym rozwiązaniem dla tych, którzy cenią sobie czas oraz wygodę. Jego podstawowymi zaletami jest obniżenie wysokości spłacanych zobowiązań finansowych średnio o 20 do 30% oraz jeden termin regulacji należności. Pomaga w trudnych sytuacjach finansowych i porządkuje wydatki z domowego budżetu. Wybór jest szeroki, a możliwość skorzystania z usług dowolnej instytucji bankowej oferującej kredyty konsolidacyjne jest niewątpliwie ułatwieniem dla wszystkich kredytobiorców.

Author: jaszewski

Share This Post On

3 komentarze

  1. Taki kredyt konsolidacyjny na pewno jest dobrym rozwiązaniem jeśli tych zobowiązań które posiadamy jest już za dużo. Na prawdę nie warto się stresować tym że mamy kilka kredytów i nie nadamy już z ich spłatą. Każdy jeden miesiąc to dla nas dodatkowy stres, więc biorąc taką konsolidacją zadbamy również o nasze zdrowie psychiczne. Nie warto się tak męczyć. Oczywiście warto przy tym wynegocjować jak najlepsze warunki, więc w pierwszej kolejności warto sprawdzić oferty kilku banków a następnie wybrać tę najbardziej korzystną ofertę.

    Post a Reply
  2. Zalet tego rozwiązania jest co najmniej kilka: spłacanie jednej raty zamiast kilku (i to – dodajmy – raty zazwyczaj niższej), brak konieczności pamiętania o terminach spłaty kilku rat czy możliwość otrzymania dodatkowej kwoty na dowolny cel.

    Post a Reply
  3. Podstawową zaletą konsolidacji kredytów jest przekształcenie wielu długów w jeden, wydłużony w czasie i z mniejszymi ratami, ale kredyt konsolidacyjny to też dodatkowy kapitał, różnorakie ubezpieczenia, przeorganizowanie swojej sytuacji finansowej, zaoszczędzenie pieniędzy, a także ratunek przed nieudanymi inwestycjami czy nawet szeroko rozumianym bankructwem. Mało tego, oferty bankowe w związku z powyższymi są dziś tak różnorodne i tak interesujące, że można znaleźć jeszcze coś dodatkowego, abstrahującego od powyższych.

    Post a Reply

Submit a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *