Trójmiejska Akademicka Sieć Komputerowa może pochwalić się najszybszą maszyną obliczeniową w Polsce! Superkomputer uruchomili prof. Janusz Rachoń, rektor Politechniki Gdańskiej i Stacy Smith, wiceprezydent Intel Corporation z USA.
Klaster to rodzaj superkomputera, w skład którego wchodzi od kilkudziesięciu do kilkuset oddzielnych komputerów połączonych przy pomocy bardzo szybkich łącz i specjalistycznego oprogramowania. Gdański klaster oparty jest o 128 serwerów Optimus NSERVER ME450 G1 bazujących na 256 procesorach Itanium2 i systemie operacyjnym Linux. To po prostu najszybsza maszyna obliczeniowa w Polsce, plasuje się też w pierwszej dziesiątce klastrów na świecie!
– Zamiast autostrady A1 mamy najszybszą infostradę w Polsce – skwitował prof. Janusz Rachoń, rektor PG. – Teraz będzie można przeprowadzać wiele symulacji, których nie dało się dokonać bez maszyny o tak wielkiej mocy.
O co dokładnie chodzi? Symulacje pozwalają na przykład na wyselekcjonowanie najbardziej obiecujących – jako potencjalne nowe leki – związków. Z drugiej strony – na zmodyfikowanie struktury leków, by zminimalizować lub wyeliminować ich działania uboczne. Prowadzenie tych prac przy pomocy klastra pozwala na rozpatrzenie dużej liczby kombinacji, co nie byłoby możliwe metodami eksperymentalnymi ze względu na wysoki koszt odczynników i sprzętu, jak i na czas.
– Tylko w ubiegłym roku powstało w naszym centrum 40 oryginalnych prac badawczych opisanych w renomowanych czasopismach – stwierdził Mścisław Nakonieczny, dyrektor Centrum Informatycznego TASK. – Szybki rozwój technologii obliczeniowej powoduje, że nasze zasoby szybko się kurczą, a stwarzane przez nie możliwości maleją. Aby utrzymać światowy poziom prowadzonych symulacji potrzebny był nowy sprzęt.
Nowy klaster to zdecydowanie większa szybkość działania. Skróci czas obliczeń nawet 100 razy! Jego teoretyczną wydajność szacuje się na 1,3 biliona operacji zmiennoprzecinkowych na sekundę. W ślad za mocą idzie także wielkość. – Przypomina to siedem standardowych budek telefonicznych – stwierdził jeden ze studentów. Z kolei w ślad za wielkością idzie również cena – 3,2 mln złotych.
Z centrum korzysta przede wszystkim środowisko naukowe, a także studenci. Głównie fizycy, chemicy, matematycy i oceanografowie.
Centrum Informatyczne Trójmiejskiej Akademickiej Sieci Komputerowej – https://task.gda.pl/
Źródło: Głos Wybrzeża