Z dobrodziejstw nowych technologii korzystają wszystkie gałęzie rynku – w tym m.in. branża transportowa. Mowa tutaj o takich rozwiązaniach, jak bezprzewodowa identyfikacja obiektów za pomocą danych, które przesyłane są przez fale radiowe. Technologia RFID to przede wszystkim najwyższy poziom bezpieczeństwa i możliwość zoptymalizowania działań firmowych. O czym konkretnie mowa? Zapraszamy do lektury!
Co to jest RFID?
Technologia RFID z ang. Radio Frequency Identification to rozwiązanie pozwalające rozpoznawać wybrane obiekty za pomocą przesyłanych przez fale radiowe danych. W zależności od rodzaju tzw. tagu RFID i umieszczonego w nim chipu odczyt i zapis danych może być wykonany w odległości do nawet kilkunastu metrów. Co więcej, jednocześnie da się odczytywać różne tagi, które będą w zasięgu czytnika.
Technologia RFID znajduje zastosowanie w wielu obszarach biznesu i życia codziennego. Mowa tutaj zwłaszcza o branży przemysłowej i produkcyjnej, ale także branży transportowej, logistyce, kontroli dostępu, handlu czy magazynowaniu towarów. Systemy RFID mogą być połączone z wewnętrznymi systemami firmy, a etykiety RFID mogą posiadać kody kreskowe lub inne wydrukowane informacje, takie jak np. nazwa firmy.
Częstotliwości technologii RFID
System RFID może działać na różnych częstotliwościach. Każda z nich dedykowana jest innym zastosowaniom. Rodzaje częstotliwości RFID to:
- Niska częstotliwość (Low Frequency) 125 – 134 kHZ, która stosowana jest do znakowania i śledzenia zwierząt, a nadawania dostępu i identyfikacji osób. Może ona odczytać dane na odległość do 10 cm.
- Wysoka częstotliwość (High Frequency) 13,56 MHz stosowana jest podczas realizacji płatności i aplikacjach biletowych. Posiada ona zasięg odczytu od 1 cm do nawet 1 m.
- UHF, czyli Ultra-High Frequency to częstotliwość, która funkcjonuje w zakresie od 865 do 868 MhZ przy zakresie odczytu od kilku centymetrów do nawet 10 metrów. Częstotliwość ta znajduje zastosowanie w aplikacjach monitorujących, a więc w handlu, logistyce i zarządzaniu łańcuchem dostaw.
Znaczniki RFID — jak są zbudowane?
Tagi RFID to nic innego, jak nośniki danych o różnych kształtach i rozmiarach. Mogą być na nich zapisywane dane, a następnie odczytywane i przechowywane. Umieszcza się na w urządzeniach, ale też w pomieszczeniach i w formie przedmiotów, takich jak karty RFID.
Znaczniki RFID składają się z układu scalonego (pamięci i mikroprocesora), anteny (odbiera sygnał radiowy) i obudowy o różnych kształtach i rozmiarach (w zależności od potrzeb). W każdym tagu znajduje się kilka rodzajów pamięci tj. pamięć EPC, pamięć użytkownika, pamięć bezpieczeństwa i pamięć TID. Ta ostatnia przechowuje unikalny numer transpondera, który nadawany jest przez producenta i którego nie da się zmienić. Z kolei pamięć bezpieczeństwa zawiera wrażliwe dane, takie jak: hasło dostępu i tzw. hasło niszczące, które może — w razie potrzeby — zniszczyć tag.
Tagi RFID dzieli się w zależności od sposobu zapisywania danych. Mowa tutaj o:
- Tagach WORM, które pozwalają na pojedynczy zapis bez możliwości jego usunięcia i edycji.
- Tagach Read Only, czyli najprostszych konstrukcjach, na których można jedynie odczytać dane.
- Tagach RW, na których można wielokrotnie zapisywać dane, a także je odczytywać i modyfikować.
Możemy je także podzielić ze względu na sposób zasilania:
- tagi semi-aktywne
- tagi semi-pasywne
- tagi pasywne
- tagi aktywne
Przykłady zastosowania technologii RFID
Czytniki RFID mogą odczytywać nawet setki tagów w zaledwie kilku sekund. Zapisane dane są szyfrowane i odpowiednio zabezpieczone. Co więcej, etykiety mogą być wykorzystywane wielokrotnie i nic nie stoi na przeszkodzie, aby zawierały wydrukowane informacje w postaci kodów kreskowych itd. Działający system RFID to przede wszystkim prawidłowo skonfigurowany zestaw urządzeń — ostatecznie daje to jednak ogromne możliwości.
Kody RFID wykorzystuje się m.in. w logistyce. Pozwala to firmie skuteczniej zarządzać łańcuchem dostaw. Dane dotyczące poszczególnych towarów, przesyłane są bowiem w czasie rzeczywistym, dzięki czemu można szybko reagować na bieżące problemy. Technologia ta znajduje też zastosowanie w handlu detalicznym — można dzięki niej sprawdzić historię danego produktu, a nawet przeprowadzić (w zaledwie kilka minut) inwentaryzację.
Systemy RFID przydają się także w branży transportowej, jako forma dodatkowego zabezpieczenia towaru. Instaluje się je w specjalnych plombach, dzięki czemu możliwe jest bezproblemowe śledzenie zakodowanej numeracji, identyfikowanie cennych produktów i nie tylko. Rozwiązanie to jest obecnie najlepszą technologią zabezpieczeń w szeroko pojętej logistyce. Plomby z systemem RFID to szybkość identyfikacji, brak możliwości skopiowania numeracji, możliwość odczytu w każdych warunkach atmosferycznych i sprawniejsze zarządzanie łańcuchem dostaw.
Technologię RFID stosuje się również do szczegółowego pomiaru czasu w zawodach sportowych. Co więcej, da się w ten sposób monitorować obecność uczestników podczas różnych wydarzeń np. targów. Rozwiązanie to jest też przydatne podczas kontroli bezpieczeństwa i dostępu w magazynach, biurach i strzeżonych parkingach. Dzięki RFID możemy przeprowadzać szybką inwentaryzację urządzeń w firmie i śledzić narzędzia, z których korzystają pracownicy.
To jednak nie wszystko. Systemy RFID mogą również się przydać w bibliotekach. Technologia ta może bowiem monitorować obieg danej lektury i przyspieszać proces ich inwentaryzacji oraz wydawania. Tagi RFID mogą być nawet stosowane w pralniach i wypożyczalniach tekstyliów, aby przypisać daną rzecz konkretnemu pracownikowi.
Technologia RFID nie wymaga kontaktu tagu z czytnikiem. Tagi cechują się też wytrzymałością i odpornością na zabrudzenia i uszkodzenia mechaniczne. Można je wykorzystywać wielokrotnie do oznaczania różnych obiektów, ale w dyskretny sposób — do ich odczytania nie potrzeba kontaktu wzrokowego. Całość przyspiesza i automatyzuje poszczególne procesy biznesowe, choć wiąże się to z proporcjonalnie wyższym kosztem inwestycji niż w przypadku tradycyjnego znakowania etykietami z kodem kreskowym.