Jeżeli nie utworzymy wspólnego frontu z władzami samorządowymi unijne pieniądze przejdą nam bokiem – uważa Iwona Malmur, dyrektor Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Gdańsku. Gdański WUP utworzył na swoich stronach internetowych Bazę Projektów, gdzie można przysyłać swoje pomysły dotyczące zwiększenia zatrudnienia w regionie. Od początku do roku do bazy wpłynęło zaledwie 8 projektów.
Baza Projektów Europejskiego Funduszu Społecznego przy WUP w Gdańsku nadzorowana jest przez Ministerstwo Gospodarki, Pracy i Polityki Społecznej. To właśnie tam potencjalni projektodawcy, którzy chcieliby od 1 maja przyszłego roku ubiegać się o fundusze unijne powinni przesyłać swoje pomysły na, przykładowo, zmniejszenia bezrobocia w regionie. Z projektami zapoznają się pracownicy WUP z pionu zajmującego się EFS i skontaktują się z tymi osobami lub instytucjami, aby pomóc w przygotowaniu projektu spełniającego wymogi unijne.
O pieniądze z Unii Europejskiej mogą ubiegać się między innymi gminy, powiaty, województwa, instytucje oświatowe, organizacje pozarządowe, instytucje naukowe oraz pracodawcy i organizacje pracodawców.
Województwo Pomorskie w latach 2004-2006 ma szanse otrzymać z EFS 20,8 mln euro na dofinasowanie projektów związanych ze zmniejszaniem bezrobocia na naszym terenie.
– Fundusze strukturalne są szansą na rozwój naszego regionu i tylko od nas zależy czy ją wykorzystamy – powiedziała w rozmowie z „Głosem” Iwona Malmur, dyrektor gdańskiego WUP. – Trzeba ludzi nauczyć pisania projektów, aby nie okazało się, że z braku takiej wiedzy w pierwszych dwóch latach członkowstwa z Unii zamiast całej kwoty dostaniemy zaledwie jej 20 proc. Tym samych szansa na rozwój naszego regionu spadnie automatycznie o 80 proc.
Zdaniem Malmur to przede wszystkim władze samorządowe powiatów i gmin powinny czynnie włączyć się w program i aktywnie informować społeczeństwo gdzie i w jaki sposób można ubiegać się o pieniądze z unii. Jeżeli te środki nie zostaną wykorzystane właściwie to winę powinno się zrzucić na władze samorządowe.
Dyrektor Malmur proponuje takie rozwiązanie, że pracownicy WUP będą szkolić wyznaczonych pracowników samorządowych, by ci byli w stanie udzielać informacji zwykłym interesantom. Pomysł dyrektor poparł Marek Biernacki, wicemarszałek Województwa Pomorskiego.
Niestety starości i burmistrzowie gmin nie wyznaczyli jeszcze osób, które mogłyby zostać przeszkolone w tych tematach, tak aby móc już zacząć pracować nad konkretnymi projektami.
Projekty na pozyskanie funduszy unijnych będzie mozna zacząć składać w WUP od 1 maja. W ciągu 60 dni projektodawca pozna odpowiedź, czy jego projekt został zakwalifikowany czy nie. Posiedzenia komisji kwalifikującej projekty mają odbywać się minimum dwa razy do roku. W przypadku odrzucenia pomysłu, projektodawca będzie mógł liczyć na pomoc pracowników samorządowych lub WUP przy tworzeniu nowego pomysłu.
Źródło: Głos Wybrzeża