Zabezpieczenie kontenera morskiego

Globalny handel opiera się na kontenerach morskich. Ich konstrukcja wymaga zabezpieczenia, by nie doszło do nieautoryzowanego dostępu oraz kradzieży w trakcie rejsu, oraz przewozu drogowego. Istnieje kilka sposobów na zabezpieczenie kontenerów morskich, które opisujemy poniżej. Przyjrzyj się im i postaw na sprawdzone rozwiązania ochronne ładunków!

Jakie przepisy zobowiązują do zabezpieczania kontenerów morskich?

Można powiedzieć, że bezpieczeństwo towarów i interesów stron handlujących drogą morską bazuje na 3 podstawowych zabezpieczeniach:

  • Konwencji SOLAS;

  • Kodeksie ISPS;

  • Lokalnych regulacjach celnych.

Najważniejszy dokument to wspomniana wcześniej Międzynarodowa Konwencja o Bezpieczeństwie życia na Morzu (SOLAS). Wskazuje ona na standardy dotyczące bezpieczeństwa statków, ich konstrukcji, wyposażenia oraz obsługi, w tym zabezpieczenia kontenerów. Przewoźnicy uwzględniają też warunki kodeksu ISPS, czyli International Ship and Port Facility Security Code. Przepisy te zostały wprowadzone w odpowiedzi na rosnące zagrożenie terrorystyczne i ryzyko manipulacji przy towarach transportowanych drogą morską. Wedle obowiązujących zasad wymaga się opracowania i wdrożenia planów zabezpieczeń zarówno przez statki, jak i porty, aby zapobiec nieautoryzowanemu dostępowi do kontenerów.

Dostępne rodzaje zabezpieczeń morskich

Obecnie stosowane środki ochrony kontenerów morskich można podzielić na blokady:

  • mechaniczne;

  • technologiczne;

  • pozostałe.

Zabezpieczenia mechaniczne to nic innego jak plomby zabezpieczające (jednorazowe lub wielokrotnego użytku), zamki, blokady i kłódki (cylindryczne, zasuwy lub kompletne systemy kłódkowe). Warto zwrócić uwagę zwłaszcza na plomby, które występują w kilku wariantach. Mogą stanowić barierę fizyczną uniemożliwiającą dostęp. Zaawansowane modele są też wyposażone w systemy RFID, GSM i GPS. Umożliwiają śledzenie trasy, postojów oraz możliwość zdalnego dostępu. Na rynku wyróżniają się zwłaszcza plomby kontenerowe, plomby zabezpieczające, producent plomb zabezpieczających Silny & Salomon z Gdyni – https://plomby.biz/.

Same kontenery również są wyposażane w systemy zabezpieczeń. Zaliczają się one do wariantów technologicznych, niekiedy zintegrowanych z kontenerem morskim. Tu wyróżniają się zwłaszcza elektroniczne formy ochrony. Czujniki i alarmy montowane w kontenerach mogą wykrywać nieautoryzowane otwarcie, wstrząsy, a nawet zmiany temperatury. Alarmy te mogą być połączone z systemami monitoringu, informując właściciela ładunku o potencjalnych zagrożeniach.

Nie można też zapominać o bardziej podstawowych sposobach uniknięcia manipulacji. Każdy kontener powinien mieć pełną dokumentację przewozową obejmującą zawartość oraz dane niezbędne do zweryfikowania stron transakcji. Warto też przeprowadzać regularne inspekcje kontenerów przed wysyłką. Pozwalają one na wykrycie ewentualnych uszkodzeń lub problemów, które mogą wpłynąć na bezpieczeństwo transportu. Ostatnim sposobem na ochronę interesów jest ubezpieczenie ładunku. To podstawowa forma zabezpieczenia, która pokrywa ewentualne szkody wywołane manipulacją.

Author: jaszewski

Share This Post On

Submit a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *