Jakie funkcje powinien posiadać system ERP dla dużych firm?

Organizacja i zarządzanie zasobami są istotne w każdym przedsiębiorstwie bez względu na to, jakie jest ono duże i w jakiej funkcjonuje branży. Jednak im bardziej złożona struktura, szerszy obszar działalności i więcej pracowników, tym większe to stanowi wyzwanie. Dużym wsparciem mogą się okazać systemy ERP.

Czym powinny wyróżniać się te, które sprawdzą się w większych firmach? To, w jaki sposób zarządzamy firmą, wpływa na ponoszone koszty, komunikację wewnętrzną i jakość obsługi klienta. O oprogramowaniu wspierającym zarządzanie powinny myśleć nawet małe przedsiębiorstwa, a w większych jest ono w zasadzie obowiązkowe. W korporacjach i innych dużych firmach bardzo dobrze sprawdzają się systemy ERP. Zdają egzamin nawet w tych, w których w grę wchodzi zarządzanie wieloma oddziałami.

System ERP i jego zalety

Pod pojęciem systemu ERP kryje się narzędzie do zarządzania przedsiębiorstwem. W jednej bazie danych będą znajdować się wszystkie przetwarzane przez firmę informacje. Dzięki możliwości zintegrowania systemu z narzędziami stosowanymi przez poszczególnych pracowników i korzystanie z jednej wspólnej bazy danych usprawnia się przebieg informacji i komunikacji. To też przekłada się na wydajność i lepszą efektywność pracy. Takie specjalistyczne oprogramowanie pozwala porządkować procesy, administrować czasem pracy i monitorować produktywność. Zalet jego wdrożenia w firmie jest więcej i można o nich przeczytać na stronie https://www.enova.pl/co-to-jest-erp/. Jakie funkcje musi mieć system ERP, by czerpać z niego pełnię korzyści w dużej firmie?

Najważniejsze funkcje systemów ERP

System ERP tworzą moduły, których funkcje odpowiadają potrzebom poszczególnych działów firmy. Wśród funkcjonalności, jakie doceni dział księgowy, wymienić możemy zautomatyzowanie czynności wykonywanych cyklicznie, opcję weryfikowania poprawności danych w deklaracjach wysyłanych do urzędu bądź łatwe rozliczanie rozrachunków. Moduł sprzedaż i CRM docenią m.in. przedstawiciele handlowi, którzy z łatwością będą mogli prześledzić dotychczasowe zamówienia klienta, jego płatności albo dostępność produktów, jakie go interesują. Z kolei pracownicy magazynu docenią moduł handel i magazyn, dzięki któremu łatwiej będzie można kontrolować stany magazynowe i zarządzać łańcuchem dostaw. To też pomoże usprawnić realizację zamówień, jakie składają przedstawiciele handlowi lub klienci bezpośrednio.

Bardzo ważna jest część poświęcona Business Intelligence pozwalająca na analizowanie i zestawianie ze sobą różnych danych i wskaźników. Intuicyjny system ERP nie wymaga specjalistycznej wiedzy, aby z takiej funkcji korzystać. Na BI stawia coraz więcej przedsiębiorców, bo pozwala trafniej podejmować decyzje biznesowe, niwelować ryzyko związane z inwestycjami. Ponadto trzeba pamiętać, że duże firmy mają rozbudowaną strukturę organizacyjną, więc ważne są narzędzia pozwalające na konfigurację pod kątem bieżących potrzeb. A to w dobrych systemach ERP jest zapewnione.

Author: jaszewski

Share This Post On

Submit a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *