Klif Orłowski – Gdynia Orłowo

Klif Orłowski to stromy brzeg morski znajdujący się na terenie rezerwatu przyrody Kępa Redłowska w Gdyni i jedno z najbardziej malowniczych miejsc w tej okolicy. Regularnie przyciąga turystów oraz nowożeńców organizujących na miejscu malownicze sesje ślubne.

Co warto wiedzieć na temat klifu w Redłowie i dlaczego warto odwiedzić to miejsce podczas wakacji nad Bałtykiem?

Opis i pochodzenie geologiczne klifu

Według naukowców Klif Orłowski jest miejscem styku morza oraz morenowej wysoczyzny, gdzie nieustannie zachodzą procesy erozji brzegu, tworząc w ten sposób malownicze wybrzeże klifowe. Gdynia Orłowo to niezwykle ceniona destynacja turystyczna, a to miejsce od lat stanowi jej wizytówkę. Klif ten zbudowany jest głównie z gliny morenowej, żwirów i piasków gliniastych, a rozciąga się na długość 650 metrów. Urwisko klifowe pokryte jest rdzawymi naciekami ze związków żelaza, a dodatkowego kolorytu nadaje mu węgiel brunatny z okresu trzeciorzędu.

Cały klif ma różne wysokości w zależności od miejsca, a najwyższe przewyższenie znajduje się w Zatoce Gdańskiej i ma około 40 metrów wysokości. Według badaczy klif dzieli się na dwie części, a mianowicie na martwą i aktywną. Tę pierwszą stanowią porośnięte roślinnością osuwiska ciągnące się aż do portu. Nie są one w żadnym stopniu narażone na abrazję, czyli ścieranie podłoża skalnego przez luźny materiał skalny, który porusza się za sprawą prądów morskich, falowania, przypływy i odpływy morskie oraz wiatr.

klif Orłowski

Druga zaś jest całkiem stromą ścianą wysuniętą w kierunku morza i nieustannie podmywaną przez sztormowe fale. W rezultacie zbocza osuwają się do podnóża klifu, a Morze Bałtyckie co roku „zabiera” kolejne metry klifu. Szacuje się, że rokrocznie klif w Gdyni cofa się o jeden metr, a przez tak efektywne działanie natury kolejne pokolenia bedą podziwiały skały w innej formie aż w końcu całkowicie znikną.

Rezerwat przyrody Kępa Redłowska

Rezerwat przyrody Kępa Redłowska został utworzony rok przed wybuchem drugiej wojny światowej, czyli w 1939 roku, i znajduje się w nadmorskiej dzielnicy mieszkalnej w Gdyni, Redłowie. Rezerwat ten jest częścią klifowej wysoczyzny, a celem jego powstania była ochrona naturalnych lasów bukowych oraz stanowisk jarząba szwedzkiego, czyli rośliny występującej w Polsce wyłącznie na Pomorzu.

Na terenie rezerwatu można podziwiać ogromną ilość roślin, wśród których znajdują się na przykład podrzeń żebrowiec czy wawrzynek wilczełyko. Te malownicze tereny stanowią również dom dla wielu gatunków ptaków, takich jak łabędzie nieme, łyski, kormorany i gągoły, a także kilka gatunków mew, spośród których warto wymienić śmieszki, mewy siodłate czy mewy srebrzyste. Cały rezerwat stanowi wielką atrakcję dla osób, które cenią aktywny wypoczynek w pięknych okolicznościach przyrody i które, będąc nad Bałtykiem w sezonie, pragną odpocząć od turystycznego zgiełku panującego na plażach i w centrum miasta.

Czym wyróżnia się Klif Orłowski i jak do niego dotrzeć?

Dziś dotarcie do Klifu Orłowskiego nie nastręcza turystom większych problemów, ponieważ jest on jedną z największych atrakcji przyrodniczych na terenie Gdyni. Dzielnica Orłowo znajduje się w południowej części Gdyni, a tuż obok niej na mapie można zauważyć zalesione tereny Kępy Redłowskiej. Piękny fragment morenowego wzniesienia jest odcięty od innych moren przez doliny potoków. W rezultacie w samym centrum dość sporej aglomeracji znajduje się spory obszar obejmujący naturalne lasy i ukazujący naturalną przyrodę regionu, która dzięki ochronie nie zmieniła się od wieków. Już w XIX wieku pierwsze przewodniki po regionie opiewały urodę klifu, a autorzy często porównywali go do wspaniałych klifów w angielskim mieście Dover nad kanałem La Manche. Klif znajduje się dwa kilometry od obecnego centrum Gdyni, a najpiękniej prezentuje się, kiedy obserwuje się go z dwustumetrowego mola.

Klif Orłowski – gdzie zaparkować?

parking molo Orłowo

Jakie atrakcje znajdują się w pobliżu Klifu Orłowskiego?

Dla wielu osób największą atrakcją w pobliżu są wspaniałe plaże, promenady i molo, które symbolizują odpoczynek nad morzem i zachwycają malowniczością. Nie jest jednak powiedziane, że w pobliżu nie ma atrakcji dla osób zainteresowanych sztuką, kulturą i historią.

Wystarczy nieco ponad dziesięciominutowy spacer, aby spod klifu dostać się do słynnego Domku Żeromskiego. Jest to placówka muzealna poświęcona pozytywistycznemu pisarzowi, który właśnie w tym domku mieszkał w 1920 roku. Na miejscu pojawiało się wielu cenionych literatów i poetów epoki, takich jak Jan Lechoń czy Jan Kasprowicz. Dziś znajdują się w nim kopie rękopisów, fotografie i pierwsze wydania dzieł pisarza. Półgodzinny spacer zawiedzie turystów spod klifu do popularnego Centrum Nauki Experyment, czyli edukacyjnej instytucji pełnej interaktywnych wystaw i instalacji popularyzujących różne dziedziny nauki. W miejscu tym wszyscy członkowie rodziny mogą doskonale się bawić przez wiele godzin.

Author: jaszewski

Share This Post On

Submit a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *