Europejski punkt kontroli weterynaryjnej

1 października br. w gdyńskim porcie rozpocznie pracę graniczny punkt kontroli weterynaryjnej. Gdyński punkt kontroli weterynaryjnej, jedyny na morskich przejściach granicznych w Polsce obejmujące kontrolą cały asortyment ładunków pochodzenia zwierzęcego i zwierząt żywych, przekraczających granicę naszego kraju, a już od 1 maja 2004 roku – granicę zewnętrzną Unii Europejskiej.

Dotychczas w gdyńskim porcie kontrola weterynaryjna towarów i zwierząt odbywała się w różnych rejonach portu, w zależności od potrzeb i warunków handlowych.

– Powstanie granicznego punktu kontroli weterynaryjnej w naszym porcie wynika bezpośrednio z faktu przystąpienia Polski do Unii Europejskiej – wyjaśnia Jerzy Wieliński, prezes Zarządu Morskiego Portu Gdynia. – Już wiosną 2001 roku opracowano koncepcję lokalizacji punktu w terminalu kontenerowym. Inwestycja jest finansowana ze środków budżetowych – jej koszt to około 8 mln zł. Gdyński punkt będzie jednym z trzech unijnych punktów granicznych w Polsce – działają już punkty w Warszawie na Okęciu i w szczecińskim porcie.

Gdyński graniczny punkt kontroli weterynaryjnej powstaje w wyniku adaptacji połowy magazynu przeznaczonego do składowania owoców cytrusowych. W adaptowanych pomieszczeniach powstały już m.in. stanowiska rozładowcze, magazyny chłodzone i nie chłodzone, laboratoria i miejsca przetrzymywania zwierząt oraz biura. Produkty zwierzęce podzielone na jadalne i niejadalne będą kontrolowane w wydzielonych i izolowanych strefach przepływu i kontroli. Wykonano także dodatkowe przyłącza do budynku jak m.in. kanalizacja sanitarna i przyłącza teletechniczne oraz instalację alarmową i powiadamiania. Przy budynku wybudowano odpowiedni parking z trzema stanowiskami przystosowanymi do podłączenia kontenerów chłodniczych.

– 24 września br. odbędzie się odbiór przez inwestora pomieszczeń punktu granicznego, tak więc zbliża się finał prac adaptacyjno-budowlanych – mówi Rafał Łukaszewski z gdańskiej Korporacji Budowlanej „Doraco”, która dokonała transformacji połowy magazynu na weterynaryjny punkt graniczny. – Adaptacja magazynu do nowych zadań była dla nas dużym wyzwaniem, jednakże bardzo dobrze poradziliśmy sobie z tym zadaniem . Budynek musieliśmy podnieść o 1,10 metra w stosunku do poprzedniego poziomu. Zmieniliśmy całą elewację – powstały nowe okna i drzwi oraz bramy wjazdowe. Wszystkie pomieszczenia muszą spełniać odpowiednie wymogi sanitarne, dlatego też obiekt nie ma w dosłownym tego słowa znaczeniu zakamarków utrudniających sprzątanie.

– 1 października br. port Gdynia stanie się portem Unii Europejskiej – dodaje Jerzy Wieliński. – Dzięki uruchomieniu unijnego punktu kontroli weterynaryjnej wzrośnie ranga i znaczenie gdyńskiego portu. Wyspecjalizowane ładunki zwierzęce jakie będziemy obsługiwać w Gdyni mogą stworzyć w przyszłości unikalny segment transportu polskiego handlu zagranicznego.

Źródło: Głos Wybrzeża

Author: jaszewski

Share This Post On

Submit a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *