Gdańsk w ekstraklasie polskich miast

Gdańsk zajął piąte miejsce w Wielkim Rankingu Miast, sporządzonym przez Centrum Badań Regionalnych w Warszawie i tym samym po raz kolejny znalazł się w ekstraklasie polskich miast. O wyborze zdecydowała Kapituła Wielkiego Rankingu, w której skład weszli prezes Centrum, profesor Wisła Surażska oraz profesorowie Zbigniew Regulski i Michał Kulesza. Obok Gdańska w pierwszej szóstce znalazł się Poznań, Wrocław, Kraków, Gdynia i Sopot, który zwyciężył w tej rywalizacji. Ocenie poddano w sumie 839 miast w trzech kategoriach: miast dużych (powiaty grodzkie), średnich (powiaty) i małych (pozostałe).

Uroczysta prezentacja wyników rankingu odbyła się w poniedziałek, 17 listopada, w Warszawie i towarzyszyło jej przedstawienie Raportu o Polskich Miastach. W prezentacji wzięli udział prezydent Gdańska Paweł Adamowicz i przedstawiciele Rady Miasta Gdańska.

Przy sporządzaniu rankingu Wielka Kapituła brała pod uwagę cztery wskaźniki – poziom rozwoju gospodarczego, aktywność społeczeństwa obywatelskiego (frekwencja wyborcza czy działalność organizacji non profit), istniejącą infrastrukturę miasta oraz zdolność przyciągania nowych mieszkańców (m.in. stan budownictwa mieszkaniowego). Warto zwrócić uwagę, że w ekstraklasie rankingu, liczącym sześć miast – trzy to Gdańsk, Sopot i Gdynia.

Wielki Ranking Miast jest kontynuacją ogłaszanego w latach ubiegłych rankingu powiatów, który po raz pierwszy przeprowadzono w 1998 r. Od samego początku istnienia rankingu Gdańsk zajmował zawsze miejsca w czołówce. Przypomnijmy, że np. w 2001 r. Gdańsk znalazł się w „Złotej Setce Samorządów”. Z kolei w 2002 r. Gdańsk zajął piąte miejsce w „Złotej Setce Samorządów” i znalazł się w ścisłej czołówce rankingu powiatów. W tym roku nastąpiła zmiana dotychczas istniejącej formuły konkursu. Zrezygnowano z publikowania listy najlepszych powiatów na rzecz rankingu miast.

Obok tego zestawienia Centrum ogłasza corocznie wyniki „Złotej Setki Samorządów”. O miejscu w tej klasyfikacji decyduje kwota przeznaczona z budżetu miasta na inwestycje w przeliczeniu na głowę mieszkańca.

17 listopada 2003 r. odbyła się także prezentacja przygotowanego przez CBR raportu o miastach polskich. Znajdzie on swoje omówienie w ogólnopolskich periodykach, m. in. w „Rzeczpospolitej”, „Gazecie Wyborczej” i „Wprost”. Z Badań CBR korzysta także telewizja TVN. Z Centrum współpracują Unia Metropolii Polskich i Związek Miast Polskich.

Dodajmy, że w lipcu bieżącego roku prezydent Gdańska odebrał w Warszawie prestiżowe wyróżnienie dla najlepszych powiatów grodzkich w Polsce. Gdańsk znalazł się wówczas w Złotej Dwunastce Miast – Powiatów Grodzkich, otwierających ranking „Złota Setka Samorządów” .

Źróło: Gdańsk.pl

Author: jaszewski

Share This Post On

Submit a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *