Plast-Box – plastiki na giełdę

Spółka akcyjna Plast-Box ze Słupska chce wejść na giełdę papierów wartościowych w Warszawie. Już przygotowuje prospekt emisyjny dla Komisji Papierów Wartościowych. Firma działa 20 lat. Specjalizuje się w produkcji plastikowych wiader dla celów spożywczych i przemysłowych. Zatrudnia 190 osób.

– Po przeanalizowaniu sytuacji spółki razem z Bankowym Domem Maklerskim PKO BP doszliśmy do wniosku, że najlepszym sposobem pozyskania kapitału na inwestycje technologiczne będzie wejście na giełdę – wyjaśnia Waldemar Pawlak, prezes Plast-Boxu.

14 listopada prospekt firmy trafi do Komisji Papierów Wartościowych. 16 grudnia zapadnie ostateczna decyzja, czy firma wejdzie na giełdę. Jeśli decyzja będzie pozytywna dla spółki, jej akcje będą sprzedawane w ofercie publicznej dla inwestorów instytucjonalnych i indywidualnych.

Byłaby to druga firma z regionu słupskiego, która weszła na giełdę. W latach 90. na ten krok zdecydowała się spółka Dom-Plast. Po przejęciu przez amerykańskiego inwestora spółka wycofała się z giełdy.

Źródło: Głos Pomorza

*****

Plast-Box to zakład o europejskim standardzie, w branży przetwórstwa tworzyw sztucznych od 1983 roku. Dzisiaj plasuje się w czołówce krajowych producentów opakowań z tworzyw sztucznych. Stosując najnowocześniejsze technologie i najwyższej klasy surowce oferuje produkty najlepsze jakościowo, zgodne z Systemem Zarządzania Jakości ISO 9001:2000.

O firmie w historycznym zapisie

Rok 1983 Świat opakowań, wówczas jeszcze mało przyjazny dla nowicjuszy w tej branży w kraju, dla odważnych był prawdziwym wyzwaniem. Takie też wyzwanie podjęto rozpoczynając pod szyldem małej firmy prywatnej produkcję wyrobów z tworzyw sztucznych. Początkowo były to drobne artykuły gospodarstwa domowego, także małe pojemniki opakowaniowe do celów spożywczych. W roku 1989, z chwilą pojawienia się na rynku polskim konkurencyjnych cenowo produktów zagranicznych, rozpoczęto intensywne poszukiwania nowych rozwiązań. Postęp w gospodarce i rozwój rynku w 1991 roku sprawiły, że wzrosła rola opakowań. Opakowanie stało się podstawowym instrumentem marketingowym, chroniącym produkt a jednocześnie będący jego reklamą. Cechy konstrukcyjne, rozwiązania materiałowe i możliwości graficzne na opakowaniu wpływają ostatecznie na decyzję zakupu.

Rok 1991 Założono spółkę cywilną ‚Plast-Box Zakład Wytwarzania Artykułów z Tworzyw Sztucznych’. Dokonano analizy rynku opakowań z tworzyw sztucznych, zakupiono wtryskarki o różnych wielkościach zamykania, zaprojektowano i zamówiono nowe formy na wiadra. Asortyment stanowiły prostokątne, owalne i okrągłe pojemniki małe pojemnościowo, wiaderka 1 i 10 litrowe. Asortyment pojemników stale urozmaicano o nowe wzory. Pojemniki stosowane były m. in. w przemyśle spożywczym i chemicznym. Zaprocentowała wysoka jakość wytwarzanych produktów oraz duży nacisk na działalność marketingową. Efekty przyniosły też inwestycje, dzięki którym unowocześniano środki produkcyjne i technologię. Rynek zbytu obejmował wówczas całą Polskę Rosnące zapotrzebowanie na wyroby opakowaniowe z tworzyw sztucznych przekraczało już możliwości produkcyjne firmy. Jedynym rozwiązaniem było powiększenie zakładu, w którym stworzone zostałyby warunki dla pomnożenia mocy produkcyjnych. To z kolei wymagało radykalnych zmian organizacyjnych.

Rok 1994 Siedzibę firmy przeniesiono do Karżcina koło Słupska, zmieniła się też forma prawna spółki, którą przekształcono w spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością. Z powodzeniem wprowadzano na rynek produkowane już na szeroką skalę wiadra okrągłe i owalne o pojemności do 20 litrów. Otworzyły się możliwości eksportowe zarówno na rynki wschodnie jak i zachodnie. Współpraca z kontrahentami zagranicznymi ułatwiła dostęp do technologii europejskich, zakupu nowoczesnych maszyn i form wtryskowych i przyczyniła się do umocnienia pozycji firmy na rynku.

Rok 1997 Podobnie do lat poprzednich, w historii firmy był to rok szczególnych zmian. Po raz kolejny zmieniono siedzibę firmy. Owa inwestycja polegająca na adaptacji nowo zakupionych obiektów, dostosowaniu ich do wymogów nowoczesnego zakładu przetwórstwa tworzyw sztucznych wymagała sporych nakładów finansowych ale też ogromnego wysiłku pracy ze strony zarządzających jak i pracowników. Przysporzyła też wielu powodów do dumy. Zakład zatrudniał 180 osób z miasta i okolic Słupska.

22 czerwca 1999 postanowieniem Sądu Rejonowego w Słupsku nastąpiła zmiana formy prawnej w wyniku przekształcenia Spółki z ograniczoną odpowiedzialnością w Spółkę Akcyjną.

Źródło: Plast-Box

Author: jaszewski

Share This Post On

Submit a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *