Najstarszy polski żaglowiec „Dar Pomorza” pełniący obecnie rolę pływającego muzeum, wpłynął do Gdańskiej Stoczni „Remontowej” S.A. na przegląd klasowy.
Ten leciwy już żaglowiec zbudowany został w 1909 roku w niemieckiej stoczni Blohm u. Voss (Hamburg). Trzykrotnie zmieniał nazwę, początkowo nazywał się „Prinzess”, potem „Eitel Friedrich”, gdy wpłynął do nas jako polski statek, nazywał się „Pomorze”, by potem zmienić nazwę na „Dar Pomorza”.
Żaglowiec – muzeum „Dar Pomorza” z gdyńskiego skweru Kościuszki, gdzie ma stałe miejsce postoju, przyholowały do „Remontowej” S.A. stoczniowe holowniki „Panda” i „Puma”. Po raz ostatni żaglowiec ten gościł w tej stoczni 25 lat temu.
– Jednostka przechodzi remont klasowy, bo jak każda, zgodnie z wymogami bezpieczeństwa, podlega okresowym przeglądom Polskiego Rejestru Statków.
Za pomocą wody pod wysokim ciśnieniem wyczyszczony został mocno zarośnięty glonami i skorupiakami kadłub żaglowca. Teraz kadłub jest 4-krotnie malowany. Sprawdzane są zawory denne, zlikwidowane zostaną trzy zbiorniki wody pitnej – powiedział nam Andrzej Żemojtel, kierownik remontu. Po oględzinach podwodnej części kadłuba okazało się, że jego stan jest bardzo dobry. – Chcę tu zaznaczyć, iż jest to blacha z 1909 roku z niemieckich zakładów Kruppa wzbogacona molibdenem – dodał A. Żemojtel .
– Jak zawsze na tego typu prace ogłaszamy przetarg. Zgłosiły się dwie firmy, lepszą ofertę dała Gdańska Stoczni „Remontowa” S.A. Radzi jesteśmy z tego, bo to znana firma, mająca wysoką pozycję w światowej branży remontu statków. Wkrótce do „Remontowej” S.A. podstawimy „Sołdka”, drugi statek – muzeum należący również do Centralnego Muzeum Morskiego w Gdańsku – powiedział nam Jerzy Litwin, dyrektor CMM.
„Dar Pomorza” już na stałe wpisał się w krajobraz gdyńskiego basenu Prezydenta. – W sezonie letnim żaglowiec zwiedza ok. 2400 osób dziennie. Podczas lipcowej Operacji Żagiel jednego dnia odwiedziło nas 2580 osób, to rekordowa liczba – poinformował nas kapitan „Daru Pomorza” Tadeusz Ambrożek. Po remoncie w Gdańskiej Stoczni „Remontowej” S.A. żaglowiec wróci do Gdyni na swoje stałe miejsce
Źródło: Głos Wybrzeża