W dzisiejszych czasach energia elektryczna jest dobrem ogólnodostępnym. My dorośli umiejętność prawidłowego korzystania z tego „dobra” nabyliśmy wraz z wiekiem. Zdajemy sobie sprawę zarówno z korzyści, jak i zagrożeń, jakie niesie ze sobą użytkowanie energii elektrycznej. Dla naszych dzieci nie jest to takie oczywiste.
Dzieci są z natury ciekawe, przekorne i mają zwyczaj empirycznego poznawania nieznanych przedmiotów i zjawisk. Przeciętnemu kilkulatkowi nie wystarczą tłumaczenia, że dotykanie urządzeń elektrycznych grozi porażeniem lub mniej fachowe określenie, typu „prąd kopie”. Mały człowiek często sam „musi” się o tym przekonać, np. dotykając mokrymi dłońmi gniazdka elektrycznego. Te typowe dla dzieci zachowania mogą mieć i niestety mają tragiczne skutki. Również starsze, bardziej świadome zagrożeń i wydawałoby się rozsądniejsze dzieci ulegają wypadkom, kończącym się trwałym kalectwem, a nawet śmiercią. Dziecięca pomysłowość, brawura, chęć zaimponowania kolegom, to tylko niektóre z długiej listy przyczyn groźnych wypadków dzieci w wieku szkolnym.
Od kilku lat ENERGA prowadzi program edukacyjny, którego celem jest nauczenie dzieci bezpiecznego korzystania z urządzeń elektrycznych i zapobieganie wypadkom związanym z porażeniem prądem. W obecnym roku szkolnym realizację programu ENERGA zaczęła od przekazania szkołom pakietów edukacyjnych, na które składały się kasety wideo z filmami „Bezpieczniej z prądem” przeznaczonym dla młodszych dzieci oraz „Niebezpieczne zabawy” dla dzieci starszych. Oprócz filmów dzieci otrzymały komiksy edukacyjne, plansze i plany lekcji.
Przygotowane przez ENERGĘ materiały spotkały się z przyjaznym przyjęciem. Zdaniem nauczycieli komiksy i filmy są dobrym, przystępnym źródłem informacji. Wszędzie tam, gdzie docierali nasi pracownicy spotykała ich radość dzieci i wdzięczność pedagogów. Ze szczególnie serdecznym przyjęciem spotkaliśmy się w Zespole Specjalnego Kształcenia Podstawowego i Gimnazjalnego nr 27, który ENERGA ma pod swoim patronatem. Podobnie było w Sportowej Szkole Podstawowej nr 35 im Jana Parandowskiego w Oliwie. Dzieciom w obu szkołach podobały się zarówno plany lekcji jak i komiksy, zapewniały też, że o prądzie i urządzeniach elektrycznych dużo już wiedzą. Obiecywały jednak, że komiks przeczytają, a były i takie, które natychmiast zabierały się za kolorowanie. Taki widok cieszył najbardziej.
Ogółem nasze materiały edukacyjne zostały dostarczone do ponad 80 szkół podstawowych, a komiksami mogło nacieszyć się ponad sześć tysięcy pierwszoklasistów z Trójmiasta, Kartuz, Wejherowa, Tczewa i Starogardu. Dzięki pracownikom ENERGI z Kartuz i Wejherowa materiały dotarły do Domu Dziecka w Kartuzach, szkół specjalnych w Żukowie, Rumi i kilkunastu wiejskich szkół, na czym szczególnie nam zależało. Dzieci na wsiach mają bowiem łatwiejszy dostęp do różnego rodzaju urządzeń elektrycznych, często znajdujących się w złym stanie technicznym, co zwiększa prawdopodobieństwo wypadku. Dodatkowo część materiałów przekazaliśmy Fundacji Rodzina Nadziei, która prowadzi placówki opiekuńczo-wychowawcze dla dzieci z tzw. trudnych środowisk.
Przekazanie pakietów edukacyjnych do szkół, to jeden z etapów programu przygotowywanego przez ENERGĘ. Zamiarem naszej spółki jest opracowanie programu edukacyjnego z przeznaczeniem dla dzieci i młodzieży w wieku od 5-16 lat obejmującego różnorodne zagadnienia związane z bezpiecznym użytkowaniem urządzeń elektrycznych.
Źródło: Głos Wybrzeża