Plomba transportowa – jaką pełni rolę?

Bardzo często, przechadzając się po parkingu, na którym znajduje się wiele ciężarówek, możemy na zamkach od naczep dostrzec coś, co wyglądem przypomina metkę od ubrań. Ta „metka” to plomba transportowa. Mimo swojego niepozornego wyglądu pełni ona wiele funkcji. Jakich? Postaramy się je wskazać w niniejszym artykule.

Czym jest plomba transportowa?

Plomba transportowa jest systemem zabezpieczającym ładunek przed ingerencją w niego z zewnątrz przez nieuprawnione osoby trzecie. Plomby transportowe wykorzystywane są powszechnie w transporcie. Wyglądem przypominają metki od ubrań. Wykonane są z różnych materiałów. Z reguły jest to plastik, ale bardzo często można spotkać plomby transportowe wykonane z metalu. Można spotkać plomby w formie naklejek bądź plomby linkowe, które przypominają opaski zaciskowe (tzw. trytytki).

Na plombach transportowych umieszczane są także tabliczki z numerem, który umożliwia szybką identyfikację przewożonego towaru, a także zapobiega podmienieniu plomby, np. w przypadku, gdy ktoś przełamał zabezpieczenie, a potem ponownie je założył, używając innej plomby.

Jakie funkcje pełni plomba transportowa?

Plomba transportowa, mimo iż na taką nie wygląda, pełni wiele ważnych funkcji. Jedną z nich jest zabezpieczenie przewożonego towaru przed kradzieżą. Jest tak, dlatego że plomby zabezpieczające, mimo swojego niepozornego wyglądu, wykonane są najczęściej z wytrzymałych materiałów, a to sprawia, że ich przełamanie nie jest wcale takie proste, a kradzież towaru jest znacząco utrudniona. Istnieje wiele plomb transportowych, których zdjęcie jest możliwe tylko i wyłącznie przy użyciu specjalnych urządzeń.

Inną funkcją jest ich przeznaczenie informacyjne. Po pierwsze, ich obecność informuje kierowcę ciężarówki, że z towarem nie działo się nic niepożądanego, a jest to o tyle ważne, ponieważ odpowiedzialność za ładunek ponosi kierowca. Ponadto na plombach zawarte są informacje dotyczące produktu, a to pozwala zidentyfikować, czy założona plomba transportowa odpowiada przewożonemu w naczepie towarowi.

Obowiązki kierowcy związane z plombą transportową

Kierowca ciężarówki ma określone obowiązki związane z przewożonym towarem, w tym także z zabezpieczającą go plombą transportową. Na początku wypada wskazać dość prozaiczny obowiązek kierowcy w postaci konieczności założenia plomby transportowej na zamek naczepy po sprawdzeniu towaru i upewnieniu się, czy wszystko jest na swoim miejscu. Jednak nie jest to reguła, ponieważ często zdarza się, że plomby te zakładane są przez firmę przewozową. Czasem konieczne jest założenie kilku plomb.

Kolejne obowiązki kierowcy są już znacznie bardziej doniosłe. Jest on odpowiedzialny za bezpieczne dostarczenie towaru, dlatego konieczne jest to, aby kierowca ciężarówki kontrolował stan plomb transportowych podczas każdego postoju. Jeśli okazałoby się, że plomba jest zerwana, bądź obecne są na niej jakiekolwiek ślady ingerencji zewnętrznej — zobowiązany jest on poinformować o tym firmę przewozową. Po dowiezieniu towaru na miejsce, raz jeszcze bada się stan plomby, a jeśli wszystko jest OK można przystąpić do jej zerwania i wyładowywania produktów.

Author: jaszewski

Share This Post On

Submit a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *