3 września br. przedstawiciele rady przedsiębiorczości spotkali się z premierem Leszkiem Millerem, i przekazali apel na temat wprowadzenia jednolitego podatku dla osób fizycznych prowadzących działalność gospodarczą.
W oświadczeniu rady przedsiębiorczości m. in. czytamy: „(…) rada przedsiębiorczości, skupiająca najważniejsze organizacje przedsiębiorców, apeluje do rządu, by budzące nadzieję i optymizm wyniki gospodarcze ostatnich miesięcy nie spowodowały odejścia i rezygnacji z niezbędnych dla powrotu Polski na ścieżkę szybkiego wzrostu gospodarczego reform gospodarczych i społecznych. Skoro największym wyzwaniem chwili jest walka z bezrobociem, Polska musi rozwijać się szybciej niż planowane 5% w roku 2004. To wymaga stanowczych działań rządu, które nie mogą być odkładane czy osłabiane chwilowym ożywieniem koniunktury gospodarczej. Dlatego rada domaga się dotrzymania wcześniej składanych obietnic dotyczących zmniejszenia obciążeń podatkowych, szczególnie dla całej działalności gospodarczej (a więc nie tylko CIT, ale i PIT), reformy finansów państwa, zmniejszenia deficytu budżetu państwa, przyśpieszenia prywatyzacji, jasnych reguł udzielania pomocy publicznej i szybkiej restrukturyzacji nierentownych sektorów i firm.
Rada przedsiębiorczości stanowczo popiera te działania rządu, które zmierzają do zapewnienia Polsce szybkiego i trwałego wzrostu gospodarczego”.
Podczas spotkania przedstawiciele organizacji pracodawców i przedsiębiorców starali się przekonać premiera Leszka Millera do zaakceptowania przez rząd wprowadzenia jednej 19 proc. stawki podatku dochodowego dla około 2 mln osób fizycznych prowadzących działalność gospodarczą.
Prezes zarządu Naczelnej Rady Zrzeszeń Mirosław Grabowski podkreślił w swoim wystąpieniu, jak ważne jest w obecnej sytuacji gospodarczej zrównanie stawki podatkowej PIT i CIT. Stworzenie dobrych warunków jest szansą na rozwój dla 2 milionów małych i średnich przedsiębiorstw. Z uwagi na stosunkowo krótki okres, jaki dzieli nas od wstąpienia do Unii Europejskiej, prace na rzecz podniesienia naszej konkurencyjności powinny być prowadzone intensywniej, bowiem jeszcze wiele rodzimych przedsiębiorstw nie osiągnęło standardów europejskich.
Prezes zarządu NR M. Grabowski podkreślił, iż jednakowa stawka podatku będzie impulsem dla przedsiębiorstw w planowaniu rozwoju działalności jak i tworzeniu nowych miejsc pracy.
Prezes Rady Ministrów Leszek Miller podczas spotkania zapewnił: (…)”że jeżeli 19 proc. PIT przyczyni się do wzrostu gospodarczego, to realizacja tej idei jest bliska. Zrobię wszystko, aby od przyszłego roku wszyscy przedsiębiorcy płacili podatek dochodowy według 19 proc. stawki.”
Zaakceptowanie stawki 19 proc. dla wszystkich prowadzących działalność gospodarczą przez premiera rządu Leszka Millera zostało uznane za duży sukces wielomiesięcznych prac rady przedsiębiorczości.
Naczelna Rada Zrzeszeń Handlu i Usług w Warszawie ma w tym niebagatelny udział. Warto bowiem przypomnieć, że jest jedyną organizacją reprezentującą środowisko kupieckie w pracach Rady przedsiębiorczości.
Źródło: Głos Wybrzeża