Stawiamy na Turystykę

Kajakowa wyprawa Motławą, rowerem z Olszynki do Grabiny. Zwiedzanie uroczych zameczków, festiwale, teatry, festyny. Nocleg w gospodarstwie agroturystycznym. Tak może wyglądać wypoczynek na Żuławach. Wykorzystując dofinansowania z funduszy UE, region ten można uczynić jeszcze atrakcyjniejszym turystycznie. Pracują nad tym m.in. władze gmin oraz Pomorska Izba Przemysłowo-Handlowa(PIPH) w Pruszczu Gdańskim.

Gminy żuławskie i PIPH koncentrują się na promocji regionów, w tym celu zawarto szereg „porozumień o współpracy”

– Nasza gmina jest typową gminą żuławską, rolniczą- powiedział Jan Goliński, wójt gminy Cedry Wielkie.- Należy szukać innych źródeł dochodów dla mieszkańców i również dla budżetu gminy. Jednak wszelkie przejścia muszą mieć łagodny charakter, by mieszkańcy mogli się do nich przygotować.

Znajdują się tutaj byłe PGR-y. Większość osób, które były w nich zatrudnione są obecnie bezrobotne, bez prawa do zasiłku. Bezrobocie w powiecie gdańskim przekracza 20%, w gminie Cedry Wielkie sięga około 25%.

– Przez naszą gminę przebiega odcinek międzynarodowej drogi A7. Należy wykorzystać to dobrodziejstwo – mówi wójt Cedrów Wielkich. – Planuje się ożywienie trasy, wykorzystanie terenów pod działalność gospodarczą, np.hurtownie.

Wójt podkreśla, że nieodzowna jest przy tym współpraca innych gmin i porozumienia zawarte z PIPH. Ważny jest kontakt z przedsiębiorcami, uchwały wspierające dla inwestorów, np. zwolnienie ich z podatków od nieruchomośi. Powstaje również wiele interesujących projektów powiatowych, w których gminy będą brały czynny udział. Jednym z nich jest pomysł na trasę turystyczną szlakiem elektrowni rzecznych nad Radunią. Nacisk przy promocji regionu będzie się kłaść na agroturystykę. Pierwsza kwatera agroturystyczna już funkcjonuje w gminie.

– Liczymy na ogólną współpracę z przedsiębiorcami np. z Holandii, Danii – poinformował „Głos” Andrzej Czernomord, wiceprezydent PIPH-u. – PIPH wyszukuje inwestorów, kieruje ich zainteresowanie na konkretne przedsięwzięcia w konkretnych gminach.

W ciągu najbliższych 4 lat Żuławy mają stać się miejscem rekreacji i wypoczynku mieszkańców Trójmiasta i turystów przyjezdnych. Będą z tego korzystać mieszkańcy regionu, zyskując klientów dla swoich sklepików, barów, pensjonatów. Ludzie będą mieć pracę.

Obecnie najintensywniejsze prace prowadzone są nad projektem „Motławą przez Żuławy”. Dotyczą one rozbudowy szlaków wodnych. Przy realizacji przedsięwzięcia współpracuje Politechnika Gdańska. Trwają również prace nad trasami rowerowymi. Dla mieszkańców organizowane są spotkania informacyjne, niestety niewiele osób bierze w nich udział. Większość osób informacje o wszelkich projektach czerpie z mediów lokalnych.

– „Czas najwyższy zakończyć spory i zająć się robotą!”Taka jest myśl naszych porozumień z gminami – podsumował Andrzej Czernomord. – Rozwój regionu leży w interesie każdej ze stron. Dzięki konkretnej współpracy będzie tu ładnie i atrakcyjnie.

Źródło: Głos Wybrzeża

Author: jaszewski

Share This Post On

Submit a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *